StoryEditor

Nowy herbicyd w rzepaku i soi

Wysoki współczynnik rozmnożeniowy, nie zawsze skuteczne zabiegi, czy niesprzyjające warunki pogodowe do ich wykonania, sprawiają, że walkę z chwastami należy prowadzić permanentnie i w odpowiednich terminach, kiedy są one najbardziej wrażliwe na rekomendowane herbicydy.

01.12.2024., 12:00h

Co na chwasty w rzepaku i soi?

Aby zwiększyć możliwość eliminowania chwastów z pól, firma FMC Agro wprowadziła na rynek nowy preparat Nero 424 EC, zawierający dwie s.cz., tj. chlomazon (24 g/l) i petoksamid (400 g/l). Przeznaczony jest on do zatrzymania lub opóźnienia oraz osłabienia wschodzących chwastów, które są wówczas łatwiejsze do zlikwidowania.

Zobacz także: Czy uprawa soi jest trudna i czy się opłaca? Co mówią rolnicy? (REPORTAŻ)

Herbicyd zalecany jest do ochrony rzepaku i soi.

  • W pierwszym gatunku zalecana dawka wynosi 2,5–3 l/ha, a zabieg trzeba wykonać bezpośrednio po siewie, najpóźniej do 3 dni po siewie, na starannie uprawioną glebę, tj. bez większych grud.
  • W soi produkt można użyć w ramach tzw. zastosowania małoobszarowego, w dawce 2,5–3 l/ha. Opryskiwanie tym herbicydem należy wykonać po siewie, ale przed wschodami soi, od fazy suchego nasiona do chwili, kiedy korzeń zarodkowy wydostaje się z nasiona (BBCH 00–05).

W rzepaku i soi w sezonie wegetacyjnym zaleca się wykonać jeden zabieg tym preparatem. Jak deklaruje dystrybutor, na glebach wilgotnych można oczekiwać przyspieszonego działania środka. Do chwastów wrażliwych na działanie herbicydu należą m.in. gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, przetacznik perski, przytulia czepna, miotła zbożowa, czy wiechlina roczna.

image

Mniejsza produkcja soi powoduje wzrost giełdowych kursów i cen rzepaku

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2024 12:02