StoryEditor

Nowy kierunek: Czym jest górnictwo roślinne?

Międzynarodowy zespół naukowców z Wageningen University & Research bada potencjał roślin do wydobywania niklu z gleby. Światowe złoża rudy tego metalu są na wyczerpaniu, ich pozyskiwanie niesie duże obciążenie dla środowiska, a tymczasem wraz z rozwojem elektromobilności jest niezbędny do produkcji baterii.

12.01.2025., 08:00h

Badania skupiają się na dwóch gatunkach gorczycy, które są znane ze swojej zdolności do wchłaniania tego metalu z gleby i włączania go do własnych tkanek. Proces ten nosi nazwę fitominingu (górnictwo roślinne).

Nikiel z biomasy

Zgromadzony w tkankach nikiel może być odzyskany z biomasy i wykorzystywany w zastosowaniach przemysłowych. Ponadto wykorzystanie takiej biorudy niesie mniejszy koszt środowiskowy niż kopalnie odkrywkowe.

Zobacz także: Precyzyjnie rozpoznaj zagrożenie - chwasty, choroby i szkodniki w uprawie

Zespół naukowców pracuje także nad metodą opóźniania kwitnienia górniczej gorczycy. Dzięki temu rośliny przeznaczałyby więcej energii na wzrost tkanek, zwiększając zawartość niklu w roślinie. Według naukowców fitogórnictwo ma potencjał, aby stać się zupełnie nowym, zrównoważonym podejściem do wydobywania metali krytycznych dla przemysłu z gleby.

image

Jak zmniejszyć zimowe straty składników pokarmowych z gleby?

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. styczeń 2025 08:02