StoryEditor

Obowiązkowy e-rejestr ŚOR dla rolników. Polska wnioskuje o kolejne przesunięcie terminu!

UE chce wprowadzić kolejny obowiązek dla rolników, aby wiedzieć kiedy, jakie, oraz w jakich ilościach używane są środki ochrony roślin. Mowa o obowiązkowym e-rejestrze ŚOR. Minister Siekierski zaapelował o kolejne odroczenie, co spotkało się z poparciem ze strony większości państw członkowskich.

26.09.2024., 12:59h

Obowiązkowa rejestracja środków ochrony roślin

Unia Europejska zamierza wprowadzić obowiązkowe rejestrowanie używanych środków ochrony roślin. Jeden z terminów zaplanowany był na styczeń 2025 roku, kolejny zaplanowany jest na rok 2026, jednak Polska została poparta przez większość państw członkowskich we wniosku, o przesuniecie wejścia w życie obowiązkowego systemu e-rejestrów na 1 stycznia 2028 roku.

Cyfryzacja i przejrzystość weryfikacji informacji wydają się głównym zamiarem Unii Europejskiej.

W maju został wprowadzony obowiązek etykietowania cyfrowego produktów nawozowych. O tym więcej można przeczytać TUTAJ: Komisja Europejska – nowe przepisy w cyfrowym etykietowaniu nawozów!

Rolnicy są już zaznajomieni z systematycznym rejestrowaniem wykonywanych zabiegów agrotechnicznych na swoich gospodarstwach. Tym bardziej w przypadku kiedy realizują ekoschematy i praktyki, a dokument ten jest ważny w czasie kontroli.

Kolejne obowiązki nakładane na rolników - Izby Rolnicze mówią "NIE"

O wprowadzeniu przez Unię Europejską nałożenia na rolników kolejnego obowiązku, jakim jest wymóg elektronicznego wprowadzenia w e-rejestrze, stosowanych przez rolników środków ochrony roślin pisaliśmy już na naszej stronie. Ostatnim razem wspominaliśmy także, że organizacje rolnicze również się temu sprzeciwiają.

- Lubelska Izba Rolnicza wnioskuje o odstąpienie od wymogów prowadzenia elektronicznego rejestru stosowania Środków Ochrony Roślin, które na mocy dyrektywy unijnej mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku – czytamy w oficjalnym piśmie. Więcej o tym TUTAJ: Elektryczny rejestr środków ochrony roślin – w końcu z niego zrezygnują?

Termin od tego czasu został przesunięty na rok 2026, jednak co wybrzmiało na ostatnim posiedzeniu Agrifish, wdrożenie odpowiednich narzędzi elektronicznych wymaga więcej czasu, niż przewidziała w swoich przepisach Unia Europejska.

Posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli miało miejsce w dniach od 23 do 24 września, a polskiej delegacji przewodniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Wśród poruszanych tematów, znalazło się miejsce także na kontrowersyjny e-rejestr środków ochrony roślin.

Polska wystosowała wniosek o potrzebę przełożenia daty wejścia w życie tego wymogu, a minister Siekierski podkreślił, że wniosek ten podyktowany jest potrzebą zredukowania kolejnych obciążeń administracyjnych nakładanych na rolników.

Zaznaczył także, że wdrożenie e-rejestru śor, wymaga wdrożenia odpowiednich narzędzi elektronicznych, a na to potrzeba znacznie więcej czasu.

Taki wniosek wybrzmiał już podczas lutowego Agrifish, gdzie polska delegacja zwróciła uwagę, aby dać w tym zakresie trochę więcej elastyczności.

- Jednak nie nastąpiły wówczas żadne działania następcze ze strony Komisji Europejskiej. Dlatego polski minister ponownie zaapelował do KE o odroczenie wejścia w życie omawianego obowiązku o kolejne 2 lata oraz poprosił państwa członkowskie o poparcie – czytamy na stronie ministerstwa.

Z wnioskiem polskiego ministra zgodziła się większość państw członkowskich i opowiedziano się za przesunięciem wprowadzenia tego obowiązku na 1 stycznia 2028 roku.

KE twierdzi, że jest dosyć czasu

Komisja Europejska jednak jest innego zdania i nie wyraziła gotowości do rewizji rozporządzenia, twierdząc, że czasu na przygotowanie się do nowego obowiązku jest aż nadto, a obecne przepisy dają im pewną elastyczność.

To chyba jednak nie koniec ‘bitwy’ w tym zakresie, ponieważ prezydencja węgierska zwróciła uwagę, że większość państw UE poparła polski wniosek, dlatego KE powinna wykonać dalsze kroki w tym zakresie.

 

Bernat Patrycja

Fot: Bernat

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 14:36