Przede wszystkim termin z punktu widzenia przepisów – wapnowanie można przeprowadzać przez cały rok, także w okresie późnojesiennym czy zimowym pod warunkiem, że gleba nie jest zalana wodą, zamarznięta na więcej niż 30 cm i pokryta śniegiem.
- Nawozów wapniowych nie powinno się stosować w tym samym roku co nawozy naturalne. Niektórzy praktycy „zmiękczają” tą zasadę i zalecają przynajmniej 4 –6 tygodniową przerwę pomiędzy wapnowaniem wykonanym jako pierwsze i nawożeniem naturalnym. Wapno wpływa na utlenianie się materii organicznej wprowadzanej wraz z obornikiem. Ponadto przyspiesza ulatnianie się amoniaku z tego nawozu, co zwyczajnie oznacza straty azotu.
- Nie stosuj jednocześnie wapna i nawozów mineralnych – dochodzi wtedy do zmniejszenia przyswajania przez rośliny składników z tych nawozów, a także m.in. do uwsteczniania fosforu (powstaje niedostępna dla roślin forma Ca3(PO4)2).
- Staraj się stosować nawóz wapniowy pod roślinę przedplonową dla uprawy wrażliwej na niskie pH gleby. Jeśli zatem na danej działce ma znaleźć się burak cukrowy, a przed nim pszenica to wapnujemy pole przed wysianiem pszenicy (na dzień dzisiejszy może być to wapnowanie np. pod zboże jare).
- Jeśli nie uda się zwapnować pola pod roślinę przedplonową to po jego zbiorze wykonujemy ten zabieg, a nawóz mieszamy przynajmniej dwukrotnie przy okazji uprawy pożniwnej.
- Na glebach cięższych można stosować wyższe dawki wapna i w formie tlenkowej wapnia. Na glebach lekkich lepiej stosować niższe dawki i najlepiej w mniej agresywnej formie węglanowej wapnia.
- Unikać wapnowania, gdy gleba jest zbyt wilgotna. Obecnie panuje u nas deszczowa pogoda ze zróżnicowaną ilością opadów. Warto pamiętać o tym, by podczas zabiegu nie zniszczyć struktury zbyt wilgotnej gleby. Jeśli taką mamy na stanowisku można rozważyć odłożenie wapnowania w czasie.
Poniżej tabela z przykładami roślin i ich wymaganiem odnośnie do pH gleby:
*rośliny nie tolerujące niskiego odczynu gleby, **rośliny tolerujące niski odczyn gleby, źródło: Grzebisz 2005
jd, fot. Sierszeńska