StoryEditor

Odkwaszaj z zasadami

Wapnowanie wykonane zbyt dużą dawką nawozu lub w połączeniu z innymi nawozami, np. mineralnymi czy naturalnymi może przynieść więcej szkody niż pożytku.
14.11.2018., 11:11h
Część pól po zebranych burakach czy kukurydzy czeka jeszcze na orkę zimową. Na takich stanowiskach można jeszcze zastosować nawozy wapniowe. Pamiętać warto jednak o kilku podstawowych zasadach.
Przede wszystkim termin z punktu widzenia przepisów – wapnowanie można przeprowadzać przez cały rok, także w okresie późnojesiennym czy zimowym pod warunkiem, że gleba nie jest zalana wodą, zamarznięta na więcej niż 30 cm i pokryta śniegiem.
  1. Nawozów wapniowych nie powinno się stosować w tym samym roku co nawozy naturalne. Niektórzy praktycy „zmiękczają” tą zasadę i zalecają przynajmniej 4 –6 tygodniową przerwę pomiędzy wapnowaniem wykonanym jako pierwsze i nawożeniem naturalnym. Wapno wpływa na utlenianie się materii organicznej wprowadzanej wraz z obornikiem. Ponadto przyspiesza ulatnianie się amoniaku z tego nawozu, co zwyczajnie oznacza straty azotu.
  2. Nie stosuj jednocześnie wapna i nawozów mineralnych – dochodzi wtedy do zmniejszenia przyswajania przez rośliny składników z tych nawozów, a także m.in. do uwsteczniania fosforu (powstaje niedostępna dla roślin forma Ca3(PO4)2).
  3. Staraj się stosować nawóz wapniowy pod roślinę przedplonową dla uprawy wrażliwej na niskie pH gleby. Jeśli zatem na danej działce ma znaleźć się burak cukrowy, a przed nim pszenica to wapnujemy pole przed wysianiem pszenicy (na dzień dzisiejszy może być to wapnowanie np. pod zboże jare).
  4. Jeśli nie uda się zwapnować pola pod roślinę przedplonową to po jego zbiorze wykonujemy ten zabieg, a nawóz mieszamy przynajmniej dwukrotnie przy okazji uprawy pożniwnej.
  5. Na glebach cięższych można stosować wyższe dawki wapna i w formie tlenkowej wapnia. Na glebach lekkich lepiej stosować niższe dawki i najlepiej w mniej agresywnej formie węglanowej wapnia.
  6. Unikać wapnowania, gdy gleba jest zbyt wilgotna. Obecnie panuje u nas deszczowa pogoda ze zróżnicowaną ilością opadów. Warto pamiętać o tym, by podczas zabiegu nie zniszczyć struktury zbyt wilgotnej gleby. Jeśli taką mamy na stanowisku można rozważyć odłożenie wapnowania w czasie.

Poniżej tabela z przykładami roślin i ich wymaganiem odnośnie do pH gleby:

*rośliny nie tolerujące niskiego odczynu gleby, **rośliny tolerujące niski odczyn gleby, źródło: Grzebisz 2005

jd, fot. Sierszeńska
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 03:59