Podstawowym kryterium wyboru odmiany do siewu jest wysoki potencjał plonowania. Nie można jednak pominąć jej dobrej zimotrwałości, zdrowotności czy odporności na wyleganie. Jedną z pełniejszych, bieżących prezentacji cech odmian przedstawiają wyniki corocznych badań PDO. Informacje te pochodzą z doświadczeń poletkowych prowadzonych na terenie całego kraju. W zestawieniach przedstawiono oceny odmian pszenżyta ozimego testowane w latach 2013–2015. Decydując się na jedną, warto mieć na uwadze, by była zarejestrowana w Polsce.
Poszukując wiedzy o odmianie dobrze jest też przejrzeć Listę odmian zalecanych, najlepiej przystosowanych do warunków konkretnego województwa. Na tegorocznej LOZ znalazło się 21 odmian pszenżyta ozimego.
Więcej nt. cech rolniczo-użytkowych odmian pszenżyta ozimego pochodzących z Krajowego rejestru znajdziesz w artykule sierpniowego wydania „top agrar Polska” na str. 80–86.
StoryEditor
Odmiany pszenżyta ozimego w obiektywie PDO
Wybór odmiany, ta pierwsza decyzja zaważy o dalszych polowych losach uprawy. By zakup materiału siewnego okazał się trafiony, sprawdź wcześniej wyniki badań PDO.