StoryEditor

Ostatni raport suszy rolniczej najsurowszy dla upraw rzepaku

Ostatni, 6. raport IUNG – PIB nt. suszy rolniczej, obejmujący okres od 11.maja do 10 lipca wykazał, że największy deficyt wody dla roślin wystąpił w uprawach rzepaku i rzepiku.
18.07.2022., 16:07h
Od 2008 r. w sezonie wiosennoletnim, tj. od 21 marca do 30 września, IUNG – PIB w dekadowych odstępach publikuje raporty nt. aktualnego zasięgu suszy rolniczej w Polsce. Ostatni 6. raport okazał się najmniej korzystny dla upraw rzepaku i rzepiku. Na podstawie parametrów Klimatycznego bilansu wodnego (KBW) eksperci ustalili, że duży udział gleb z suszą w monitorowanym okresie dotyczy województw dolnośląskiego i mazowieckiego, lecz najgorzej było w woj. lubelskim, lubuskim, podkarpackim i wielkopolskim, gdzie wskaźnik ten w niektórych lokalizacjach przekroczył 80% (patrz mapa, kolor czerwony).
Trwają właśnie żniwa rzepakowe, które niedawno ruszyły na południu i w centralnej Polsce. Niekorzystna pogodowo wiosna (susza i permanentne przymrozki w marcu, co powstrzymało stosowanie na polach azotu, także znacząca podwyżka tych nawozów oraz fala upałów w czerwcu) sprawiła, że plony nie są wysokie, a wiele gospodarstw szacuje je na 3,5–4 t/ha. Stwierdzona przez IUNG w tym gatunku tegoroczna susza rolnicza wskazuje, że obniżka dotyczy co najmniej 20% w skali gminy w odniesieniu do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych. 
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 12:41