Fosmet to substancja owadobójcza zarejestrowana m.in. w uprawie rzepaku, ziemniaków, gorczycy, ale także w sadach (jabłoń, grusza). W rzepaku zarejestrowana jest m.in. do zwalczania chowaczy: brukwiaczka i czterozębnego czy słodyszka rzepakowego (np. Boravi 50 WG, Bratomir 50 WG, Gradient 50 WG), w ziemniaku do zwalczania stonki ziemniaczanej (np. Boravi 50 WG, Bratomir 50 WG, Gradient 50 WG), w gorczycy do zwalczania słodyszka rzepakowego (np. Bratomir 50 WG, Gradient 50 WG ), a w sadach do zwalczania owocówki jabłkóweczki (np. Imidan 40 WG).
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) Nr 2022/94 z dnia 24 stycznia 2022 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej fosmet, (…) substancja czynna nie jest dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin. Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 1 maja 2022 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi przedmiotowa substancja czynna.
W rozporządzeniu ustanowiono terminy sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających substancję czynną fosmet do dnia 1 listopada 2022 r.
Natomiast terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi fosmet są następujące:
- środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 maja 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 września 2022 r.;
- środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 maja 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 listopada 2022 r.
Źródło: MRiRW