StoryEditor

Parowanie zwiększa deficyt wody w glebie

Wieloletnia krajowa średnia opadów w kwietniu wynosi ok. 45 mm. Dla wielu rejonów, być może przysłowiowym rzutem na taśmę wartość ta zostanie osiągnięta.
27.04.2022., 15:04h
Chociaż kwiecień był bardziej deszczowy niż marzec, to uwzględniając mierne opady w marcu na ok. 75% obszaru Polski, poza południowym wschodem, kwiecień nie miał dużo pracy, by ten wynik poprawić. Oznacza to, że w wielu rejonach brakuje do średniej wieloletniej ok. 50% opadów, a niedobory w wilgotności gleby na głębokości 10–30 cm mogą spowodować ograniczanie tempa wzrostu i rozwoju upraw polowych. Jedynie obszary woj. mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego mają obecnie wystarczające rezerwy wody opadowej i tam wilgotność gleby na głębszych poziomach profilu glebowego jest wystarczająca.

Negatywne skutki ewapotranspiracji

Na obszarach z niedoborem opadów, deficyt wody glebowej zwiększa zjawisko ewapotranspiracji, czyli łączne wyparowanie wody z powierzchni roślin i gleby. Jednym ze wskaźników oceniających ten ubytek wody jest tzw. ewapotranspiracja referencyjna. Określa ona zdolność atmosfery do wywołania parowania wody z powierzchni pokrytej roślinami, niezależnie od ich rodzaju i poziomu uwilgotnienia gleby. Jej wartość ustala się na podstawie formuł fizyczno-empirycznych opartych na danych meteorolo...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 16:04