StoryEditor

PDO – Zalecane odmiany

Od ponad 20-tu lat dzięki m.in. porejestrowym doświadczeniom odmianowym (PDO) na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku uzyskuje się wysokie plony zbóż, kukurydzy, rzepaku czy ziemniaków. Rolnicy coraz częściej kupują też kwalifikowany materiał siewny, a dodatkowo dzięki nowym odmianom uzyskują lepsze plony.
27.01.2020., 11:01h

Na Opolszczyźnie badania nad odmianami roślin prowadzi Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach, a poletka doświadczalne są zlokalizowane w pięciu miejscach województwa. Z kolei Wojewódzki zespół PDO zbiera się systematycznie dwa razy w roku: w styczniu i w czerwcu, aby przedyskutować stan i perspektywy badanych gatunków. Ostatnie spotkanie odbyło się w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, podczas którego Zespół ustanowił dobór odmian do doświadczeń dla gatunków jarych. Zweryfikowano ponadto tzw. listy odmian zalecanych dla gatunków zbóż ozimych i jarych na nadchodzący sezon. W tym roku członkowie zespołu zwracali szczególną uwagę na plonowanie odmian w kontekście suszy, która panowała na terenie całego kraju.

Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze każdego województwa (LOZ) są sporządzane prze specjalne zespoły robocze w oparciu o kilkuletnie wyniki doświadczeń odmianowych prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Wyniki badań i LOZ są też bieżąco upowszechniane, z czego mogą i powinni korzystać rolnicy, m.in. wybierając konkretną odmianę do wysiewu w swoim gospodarstwie.

Stwierdzona w czasie badań wysoka wartość tych odmian daje większą gwarancję uzyskania lepszych efektów produkcyjnych niż uprawa innych – niekiedy dość przypadkowo pozyskanego materiału siewnego. Warto więc zapoznać się z wynikami plonowania, oceną odporności na choroby, czy wyleganie aby wiosną posiać odmiany, które okażą się dla rolnika bardziej opłacalne.

ZOBACZ FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 07:43