StoryEditor

Pełzająca wegetacja to teraz standard - jakie są jej skutki?

Jakie są efekty i skutki pełzającej wegetacji?

15.01.2025., 08:00h

Pełzająca wegetacja - co oznacza?

Pełzająca wegetacja roślin to termin funkcjonujący od dawna w rolnictwie. Dotyczy zarówno typowego sezonu wegetacyjnego, jak i okresu zimowego. W pierwszym przypadku oznacza niedostateczny rozwój roślin na skutek niesprzyjających warunków pogodowych, czy presji agrofagów.

Zobacz także: Czas ocenić zdrowie gleb i metody uprawy - od czego zacząć?

Od kilkunastu lat zwrot ten kojarzy się jednak bardziej z brakiem klasycznego spoczynku zimowego ozimin, czego jeszcze nie mozna wyrokować w tym sezonie. Proces ten może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Jest korzystny np. dla późno sianej pszenicy, pozwalając uprawie wejść w okres zimowy nie w fazie 2–3 liści, kiedy jest bardzo podatna na stresowe warunki tej pory roku, ale z 6.–7. liśćmi. Mocniejsza roślina z grubszym węzłem krzewienia będzie bardziej odporna na te czynniki.

image

Jak ustalany jest procent ubezpieczonych upraw? Rolnicy alarmują, że wymóg jest nierealny do zrealizowania!

Niekorzystnym elementem pełzającej zimowej wegetacji jest natomiast obniżenie zimotrwałości roślin, gdyż są one bardziej uwodnione i słabiej zahartowane. Do ostatniego elementu wymagają bowiem przerwania wegetacji. Efektem agrotechnicznym pełzającej wegetacji jest wymóg wczesnego wiosennego nawożenia tych upraw, gdyż wyczerpały znacznie stanowiska z makro- i mikroelementów.

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. styczeń 2025 12:01