StoryEditor

PhosAgro wchodzi na nasz rynek

Na krajowym rynku nawozów mineralnych pojawił się kolejny gracz – firma PhosAgro. Jest to największy rosyjski producent nawozów fosforowo-potasowych. 
17.08.2017., 12:08h

Holding PhosAgro powstał w latach 2001–2003 z połączenia istniejących już przedsiębiorstw. Natomiast w 2016 r. utworzono spółkę PhosAgro Baltic sp. Z o.o. obsługującą  takie kraje, jak: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy i Węgry.  
– Cały proces, tj. od momentu wydobycia rudy apatytu, przez produkcję nawozu, aż po dostarczenie gotowego produktu do portu, kontrolujemy wewnątrz struktur firmy. W skład holdingu wchodzą bowiem zarówno kopalnia apatytów Apatit, jak i fabryki produkujące nawozy: PhoAgro-Cherepovets, Balakovo, Matachem oraz firmy zajmujące się logistyką i dystrybucją – mówił Artem Polikarpov Prezes PhosAgro Baltic podczas konferencji prasowej.

Własne złoża apatytów


Kopalnia apatytów znajduje się na Półwyspie Kolskim, niedaleko Murmańska. Rocznie wydobywa się tam ok. 8 mln t surowca i produkuje koncentrat apatytowy oraz nefelinowy. Około 70–80% wydobytego surowca holding wykorzystuje na własne potrzeby. 
– Apatyty z naszych złóż wyróżniają się wysoką czystością chemiczną. Ponieważ zawierają śladowe ilości metali ciężkich, takich jak kadm, kobalt, arsen, rtęć czy ołów, uważa się je za wolne od metali ciężkich – podkreślał Artem Polikarpov. 
Firma PhosAgro produkuje ponad 30 rodzajów nawozów, które eksportuje do ponad 100 krajów świata. Łączna sprzedaż w 2016 r. wyniosła 7 223 mln ton. W fabrykach Cherepovets i Balakovo produkowane są nawozy typu MAP (fosforan jednoamonowy), DAP (fosforan dwuamonowy), NPK, mocznik, amoniak, saletra amonowa, polifosforan amonu czy fosforan paszowy.
Natomiast w najnowszej fabryce – Metachem produkowany jest trójpolifosforan sodu, nawozy PK+S oraz siarczan potasu. 

Pod szyldem ULTRA

Na krajowym rynku nawozy PhosAgro są dostępne pod marką ULTRA.
Z nawozów wieloskładnikowych typu NPK firma PhosAgro oferuje produkty:
  • Ultra 5 NPK(S) 5-15-30 (10);
  • Ultra 8 NPK(S) 8-20-30(5);
  • Ultra 10 NPK(S) 10-26-26(4)
  • Ultra 15 NPK(S) 15-15-15(27).

Na krajowym rynku w palecie produktów dostępne są także nawozy azotowo-fosforowe, tj.:
  • Ultra MAP NP(S) 12-52(5);
  •  Ultra DAP NP(S) 18-46(7). 

Do nawożenia startowego, szczególnie kukurydzy, dedykowany jest nawóz Ultra Korn NP(S) 20-20(35) zawierający także dodatek cynku (0,4% Zn).

Nowością w ofercie jest mocznik granulowany Ultra Gran. Zawiera on 46% azotu amidowego. Umożliwia równomierny wysiew nawet do 36 m szerokości rozsiewu – mówił Roman Błaszyk, kierownik działu technologii upraw PhosAgro Baltic.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 20:40