Wśród licznie zaproszonych i przybyłych gości głos zabrał m.in. prof. Edward Gacek – dyrektor COBORU, który podkreślał ogromne znaczenie systemu rejestracji odmian roślin rolniczych w kraju oraz rolę PDO dla praktyki rolniczej. Warto wiedzieć, że w Polsce mamy zarejestrowanych ponad 2 tys. odmian.
Jakie choroby są najgroźniejsze dla zbóż?
Z kolei prof. Marek Korbas z IOR–PIB w Poznaniu przedstawił ważne gospodarczo choroby w uprawie roślin rolniczych.– W ostatnich latach wzrosło głównie znaczenie takich chorób, jak rdza żółta, fuzarioza kłosów, rdza brunatna, brunatna plamistość liści (DTR) czy mączniaki. Zakłócają one uzyskanie wysokiego plonu. Jednak najniebezpieczniejsze są choroby atakujące liść flagowy i kłos – mogą spowodować straty rzędu nawet 40%– podkreślał prof. Korbas. Pamiętajmy, że starty wpływa nie tylko pogoda, ale także m.in. wybór odmiany odpornej.
W ostatnich latach szczególnie wzrasta zagrożenie ze strony rdzy żółtej i DTR – a problem będzie się jeszcze nasilał, ponieważ są to patogeny ciepłolubne.
– Rdza żółta atakuje nie tylko liście, ale także kłosy. W takim przypadku, może spowodować obniżenie plonu nawet o 30–40% – uczulał prof. Korbas.
Wysoka jakość zaprawiania
Z kolei Andrzej Żmijewski z firmy Bayer podkreślał, że dzięki ścisłej współpracy z hodowlą PHR Tulce, rolnicy otrzymują coraz lepsze odmiany o wysokiej jakości zaprawienia.– Nowością wśród zapraw firmy Bayer jest fungicydowa zaprawa zbożowa Barriton Super (fludioksonil + protiokonazol + tebukonazol) w kukurydzy Redigo M, a w rzepaku również zaprawa fungicydowa Scenic Gold. W tym sezonie czasowe zezwolenie umożliwia także zaprawienie materiału siewnego rzepaku naszą zaprawą insektycydową Modesto – mówił Andrzej Żmijewski. Warto podkreślić, że nasze zaprawy wzbogacone są o peridiamy – wspomagacze, które znacznie poprawiają jakość zaprawionego materiału siewnego, gwarantując lepsze pokrycie nasiona, lepszą przyczepność, sypkość. Wspomagają także rozwój korzeni.
Nowoczesna linia do zaprawiania
Podczas Dni Pola w Nagradowicach nastąpiło także oficjalne otwarcie nowej linii do zaprawiania i pakowania nasion. Jak podkreślał prezes PHR Tulce, jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w Europie. Wyposażone jest w zaprawiarkę Petcus CM 300.– Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii amortyzującej w połączeniu z deflektorami pozbawionymi metali, nasiona są bardzo delikatnie traktowane podczas zaprawiania. Urządzenie powleka i wysusza nasiona w tym samym czasie, poprawia przepływ materiału siewnego i zapewnia łagodne traktowanie poprzez optymalne i równomierne zwilżanie. Jednocześnie silnie redukuje tarcie, a tym samym znacznie redukuje powstawanie pyłu – podkreślali przedstawiciele z PHR Tulce.
Nowości odmianowe
Dla spragnionych doznań polowych, nie zabrakło także możliwości obejrzenia pola demonstracyjnego z odmianami hodowli PHR Tulce. Wśród pszenic ozimych na polu prym wiodła odmiana Formacja (A) – nowość, ale można było zobaczyć także m.in. odmiany: Astoria, Legenda, Tulecka, Gimantis. W jęczmieniu jarym nowością są dwie odmiany: Eldorado, który zdaniem hodowcy ma wysoki potencjał plonowania na słabszych glebach, a dodatkowo cechuje się odpornością na suszę i bardzo dobrą zdrowotnością. Drugą nowością jest jęczmień jary Avatar, wpisany do Krajowego rejestru w 2019 r. W doświadczeniach rejestrowych COBORU był najwyżej plonującą odmianą.mwal