StoryEditor

Płynny fosforan amonu na mazurskich polach

Azot to łatwo dostępny dla roślin składnik, na drugim krańcu tego bieguna jest fosfor. Oferowane łącznie w formie płynnej stanowią nową formułę nawozową, co znacznie poprawia mobilność biernego w glebie fosforu.
23.01.2018., 10:01h
Polifosforan amonu (APP) pojawił się na krajowym rynku od niedawna. Na rynkach zagranicznych są dostępne dwie jego formy chemiczne, różniące się zawartością N i P – odpowiednio 10 : 34 i 11 : 37. Nawóz o składzie 11% azotu i 37% fosforu, w 100 kg roztworu zawiera 11 kg azotu i 37 kg fosforu. Jest więc płynnym odpowiednikiem granulowanego fosforanu amonu, chociaż technologicznie nie ma z nim żadnego związku. APP jest produkowany na bazie stężonego kwasu fosforowego i amoniaku. Fosfor w tym nawozie jest w formie polifosforanów i ortofosforanów, w 100% rozpuszczalnych w wodzie.

Można go stosować pod wszystkie uprawy ozime i jare, zwłaszcza rzepak i zboża. Do rozprowadzania na polach wodnego roztworu APP służy opryskiwacz wykorzystywany do nawożenia upraw płynnym r.s.m. APP kupuje się w dostępnych na rynku gotowych mieszaninach, np. z r.s.m. lub jako czysty produkt.
Zagraniczne informatory podają, że efektywność rozprowadzenia na polu fosforu w postaci APP jest dużo większa niż w formie MAP lub DAP – fosforanów jedno- i dwuamonowych, skoncentrowanych nawozów granulowanych. Nawóz w gospodarstwie magazynuje się w metalowym zbiorniku typu cysterna o pojemności 50 m3 lub 25 m3. Na polach rozprowadza się go rozpylaczami wachlarzowymi lub wielootworowymi oznaczonymi różnymi kolorami, w zależności od wydatku cieczy w l/ha.

Więcej na temat nowego na rynku krajowym nawozu płynnego dowiesz się z reportażu opublikowanym w wydaniu 02/2018 top agrar Polska.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 22:18