StoryEditor

Podaj roślinom fosfor

Warunki atmosferyczne w ostatnich tygodniach sprawiły, że na zbożach ozimych widoczne są objawy niedoboru fosforu w postaci fioletowych przebarwień.
05.03.2015., 08:03h

Niedobory fosforu widoczne o tej porze roku to ciemno fioletowe przebarwienia na czubkach blaszek liściowych. Im bardziej pogłębia się niedobór tym większa część blaszki się przebarwia. Liście stają się też sztywne. Ten objaw można pomylić z objawami chorób wirusowych. Jeśli jednak w miarę ocieplania się przebarwienia zanikają oznacza to, że mamy do czynienia z niedoborem fosforu. Przyczyną niedoboru fosforu może być jego zablokowanie w wyniku niskich temperatur lub wyczerpanie składnika przez rośliny w przypadku długiej wegetacji jesienno–zimowej.
Jeśli objawy nie przemijają z czasem rośliny należy zasilić fosforem dolistnie. Oferta rynkowa nawozów jest bogata. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Jeśli np. nawóz zawiera 440 g/l fosforu i zaleca się jego stosowanie w dawce 4–5 l/ha to nie oznacza to, że rośliny pobiorą ten składnik w całości dolistnie. To co jednak przyswoją tą drogą pozwoli na przetrwanie okresu krytycznego do momentu uruchomienia składnika z gleby. Nawóz, który trafi na glebę zostanie pobrany przez korzenie w nieco późniejszym czasie, więc składnik nie zostanie stracony. Jeśli fosfor został wyczerpany z gleby to trudno jest go dostarczyć roślinom pogłównie w nawozach mineralnych. Składnik ten powinien znaleźć się w strefie korzeniowej roślin, bo tylko z tego miejsca może zostać pobrany. Fosfor jako pierwiastek słabo mobilny rozsiany pogłównie nie przemieści się do strefy korzeniowej. W takiej sytuacji należy stosować dokarmianie dolistne.
jd

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:06