StoryEditor

Podstawa źdźbła choruje

Zboża ozime, szczególnie w gospodarstwach z przewagą tej grupy upraw w płodozmianie, są narażone na wystąpienie chorób podstawy źdźbła.
05.03.2015., 08:03h

Jasno brązowe przebarwienia, podłużne plamy z ciemniejszą obwódką lub brunatniejące dolne części źdźbeł to znak, że roślina została porażona jedną z chorób podstawy źdźbła. Najczęściej są to łamliwość podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła oraz ostra plamistość oczkowa. W płodozmianie, w którym przeważa pszenica może jeszcze wystąpić zgorzel podstawy źdźbła.
Na obecnym etapie rozwoju roślin takie symptomy widoczne są przede wszystkim na zbożach ozimych wcześnie sianych. Do infekcji dochodzi już w temperaturze 5 st.C. Ciepła do tej pory zima zatem sprzyjała rozwojowi tych chorób. Jeśli na plantacji występuje już choroba, to wskazane byłoby wykonanie zabiegu nalistnego. Wprawdzie większość fungicydów wymaga do prawidłowego działania wyższych temperatur niż obecnie panujące, jednak wykonany zabieg jest w stanie powstrzymać rozwój chorób do momentu właściwego zabiegu w terminie T1. Ten natomiast może okazać się niezbędny dla podtrzymania działania zabiegu T0 i likwidacji pozostałych infekcji.
W zabiegu tzw. zerowym sprawdzi się np. prochloraz. Na rynku jest kilka preparatów z tą substancją, m.in. Atak 450 EC, Mondatak 450 EC i Mirage 450 EC. Zarejestrowana dawka to 1 l/ha, co daje koszt około 40 zł. Warto dodać, że nawet pomyłka w identyfikacji choroby podstawy źdźbła nie spowoduje, że substancja nie zadziała. Prochloraz bowiem, mimo rejestracji tylko przeciwko łamliwości, skutecznie zwalcza też w doświadczeniach pozostałe choroby podstawy źdźbła.
Więcej na temat zwalczania chorób wiosną tego roku przeczytacie Państwo w marcowym numerze "top agrar Polska".
jd

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 05:33