StoryEditor

Pogotowie polowe TAP: Odchwaszczanie zbóż a mieszanie ŚOR

Wegetacja galopuje. Zawężają się okienka czasowe na wykonanie zabiegów. Pojawia się pytanie jaki w pierwszej kolejności wykonać lub które można połączyć i wykonać za jednym przejazdem. W tym odcinku Pogotowia polowego „top agrar Polska” dr Maria Walerowska wspólnie z gościem specjalnym – Panem Adamem Paradowskim z Instytutu Ochrony Roślin–PIB w Poznaniu spróbuje rozwiać Wasze wątpliwości.
15.04.2018., 12:04h
W najtrudniejszej sytuacji są rolnicy, którym warunki pogodowe nie pozwoliły wykonać odchwaszczania zbóż jesienią. Tam problemem będą chwasty zimujące, z których zwalczaniem trzeba się liczyć wiosną. Należą do nich: miotła zbożowa, przytulia czepna, bodziszek drobny, fiołek polny, chaber bławatek, maruna, gwiazdnica pospolita, przetaczniki.

Chwasty zimujące to gatunki jare, ale dobrze znoszące temperatury panujące podczas łagodniejszych zim. Wczesną wiosną są w stanie zakwitnąć i wydać nasiona. Nie warto czekać z ich zwalczaniem ponieważ mogą okazać się odporne na działanie herbicydów, nawet w najwyższych zalecanych dawkach. W takiej sytuacji zawsze warto postawić na zabieg wcześniejszy, jak tylko można będzie wjechać w pole. I ten zabieg powinniśmy wykonać jak najszybciej i w pierwszej kolejności.

Czy można jednak połączyć go z innymi zabiegami, jak choćby ze stosowaniem regulatorów wzrostu, fungicydów czy nawozów dolistnych? Między innymi o tych kwestiach będzie rozmawiała w tym odcinku Pogotowia polowego „top agrar Polska” dr Maria Walerowska z zaproszonym gościem – Panem Adamem Paradowskim.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. styczeń 2025 12:08