StoryEditor

Pogotowie polowe TAP: Uwaga na mszyce w rzepaku i zbożach!

Plantacje kukurydzy praktycznie oblepione są mszycami w wielu regionach. Oznacza to, że najprawdopodobniej z kukurydzy przeniosą się na oziminy. W pierwszej kolejności na rzepak ozimy. Czym je zwalczać jesienią w rzepaku?
25.09.2019., 10:09h

W tym roku na plantacjach kukurydzy widzimy silną presję mszyc, które przeniosą się na oziminy – zboża i rzepak. Plantacje rzepaku pod kątem porażenia przez szkodniki powinniśmy kontrolować już w chwili pojawienia się pierwszej pary liści właściwych rzepaku. Najlepiej wykorzystać do tego żółte naczynia lub pułapki lepowe. Przy okazji będziemy kontrolować wystąpienie innych szkodników, m.in. pchełek, chowacza galasówka, gnatarza rzepakowca czy śmietki kapuścianej. Dla mszycy kapuścianej próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 2 kolonie na 1 m2 zaobserwowane na brzegu plantacji. Dla mszyc wektorów próg szkodliwości to pierwsze zaobserwowane osobniki. Po jego przekroczeniu należy wykonać zabieg.

Wprawdzie w rzepaku w tym sezonie na większości areału mieliśmy możliwość wysiania rzepaku zaprawionego insektycydem. Nie zmienia to jednak faktu, że zaprawa działa przez ograniczony czas i trzeba kontrolować plantację pod kątem wystąpienia mszyc, aby w odpowiednim momencie wykonać zabieg nalistny. Niestety, nie mamy tego szczęścia w zbożach. Tutaj konieczny będzie oprysk. W najnowszym Pogotowiu polowym podpowiadamy, kiedy go wykonać, ja...

Pozostało 14% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 23:02