StoryEditor

Pokonaj wtórne zachwaszczenie soi

Soja jest uprawą wrażliwą na chwasty, zwłaszcza w ich drugim terminie agresji na pola. Chociaż w tym gatunku oferta herbicydów jest niewielka, to warto z niej skorzystać.
01.06.2017., 11:06h

Do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliścienny, m.in. w grochu i soi służy preparat Corum 502,4 SL. Jest on zalecany w trybie tzw. małoobszarowym”, tzn., że odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środka ponosi wyłącznie jego użytkownik.

W soi herbicyd można stosować w dość szerokim przedziale czasowym, tj. od fazy rozwiniętego liścia trójlistkowego na drugim węźle do fazy widocznego piątego pędu bocznego pierwszego rzędu (BBCH 12–25). Preparat może być użyty w zabiegu jednorazowym, wówczas zalecana dawka wynosi 1,25 l/ha lub w dawkach dzielonych. W tym przypadku w pierwszym i drugim zabiegu należy podać herbicyd w ilości 0,625 l/ha, a odstęp między zabiegami powinien wynosić co najmniej 7 dni.

Aby zapewnić wyższą skuteczność Corum 502,4 SL zaleca się ponadto jego stosowanie, gdy chwasty mają 2–3 cm wysokości (zwłaszcza chwasty uciążliwe), dodatek adiuwantu Dash HC (0,6 l/ha dla dawek jednorazowych i dzielonych) i przeprowadzenie zabiegu w temperaturze 12–26°C.

Do zwalczania chwastów jednoliściennych można natomiast wykorzystać preparaty:

  • Fusilade Forte 150 EC (także w trybie małoobszarowym) – maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 1,7 l/ha, a zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,6–1,7 l/ha, zależnie od fazy rozwoju chwastów i ich formy uprawnej (jednoroczne, wieloletnie). Preparat należy zastosować nie wcześniej, niż po wykształceniu przez soję 2–3 liści (BBCH 12–13) i nie później, niż przed ukazaniem się pierwszego pąka kwiatowego na zewnątrz liści (BBCH 50). Termin zastosowania środka powinien ponadto uwzględniać okres karencji, który dla soi wynosi 90 dni.
  • Trivko (trub małoobszarowy) – maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 3 l/ha, a zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,75–3,0 l/ha. W soi termin zabiegu nie powinien przypadać wcześniej, niż po wykształceniu przez roślinę 2–3 liści (BBCH12–13) i nie później, niż przed ukazaniem się pierwszego pąka kwiatowego na zewnątrz liści (BBCH50). W sezonie wegetacyjnym zaleca się tylko jednokrotne użycie środka. Wymagane jest ponadto przestrzeganie okresu karencji, który dla soi wynosi 90 dni.

(bie)

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:49