StoryEditor

Pola Klasy S wystartowały

Pod nazwą Pola Klasy S kryją się spotkania polowe organizowane już od kilku lat przez firmę Syngenta. 
28.05.2015., 16:05h

Pierwsze – inauguracyjne spotkanie z tego cyklu odbyło się 26 maja w Szelejewie koło Gostynia (woj. wielkopolskie) przy współpracy z Hodowlą Roślin Danko sp. z o.o.

Licznie przybyli rolnicy mogli zobaczyć i ocenić w warunkach polowych najnowsze rejestracje firmy Danko oraz odmiany już dostępne dla rolników, a także porównać w praktyce efekty zastosowanych rozwiązań fungicydowych i herbicydowych w zbożach i rzepaku firmy Syngenta. Jednym z nowych rozwiązań proponowanych od tego sezonu jest herbicyd Axial 50 EC (następca produktu Axial 100 EC), który zawiera wbudowany już adiuwant, a przeznaczony szczególnie do zwalczania miotły zbożowej, ale także owsa głuchego, chwastnicy jednostronnej czy wyczyńca polnego w pszenicy, jęczmieniu, pszenżycie i życie. Do jesiennego odchwaszczania pszenicy ozimej firma poleca znany już rolnikom herbicyd Boxer 800 EC. Ciekawostką jest, że firma stara się o rozszerzenie jego rejestracji na wszystkie zboża ozime, co ma nastąpić wkrótce. Od tego sezonu w ofercie firmy Syngenta oprócz odmian hybrydowych jęczmienia ozimego pojawią się także pszenice, których kilka odmian z szerokiej gamy można było także zobaczyć w Szelejewie, a mianowicie: Pamir, Zeppelin, Gordian, Desamo.

Na polach w Szelejewie rolnicy mogli także zaobserwować efekty zastosowania jednego z najnowszych produktów do ochrony rzepaku, tj. fungicydu Symetra 325 SC (zawiera izopirazam – grupa SDHI oraz azoksystrobinę znaną z produktu Amistar). Coraz większym problemem w kraju jest porażenie rzepaku przez kiłę kapusty, dlatego firma Syngenta po odmianie SY Alister odpornej na tę chorobę, wprowadza kolejną kiłoodporną odmianę rzepaku, tj. SY Alistorm.  

 

Z kolei firma Danko zaprezentowała 39 odmian zbóż ozimych, 34 odmiany zbóż jarych oraz 11 odmian roślin motylkowych oraz 5 odmian traw. Ciekawostką wśród odmian pszenicy ozimej była odmiana Hondia, w Polsce zaklasyfikowana do grupy A, natomiast w Niemczech ma rejestrację w grupie E. Odznacza się ona bardzo dużym potencjałem plonowania i bardzo wysoką zdrowotnością. Natomiast wśród odmian pszenżyta ozimego warto zwrócić uwagę na krótkosłomą odmianę Rotondo w typie pszennym, odznaczającą się bardzo dobrą krzewistością. 

 

Hodowla Danko zaprezentowała również najnowszego mieszańca trójliniowego żyta ozimego – TUR – odznaczającego się bardzo stabilnym plonowaniem na terenie całego kraju, plonującego w 2014 roku ponad 8 ton/ha (121% wzorca) na poziomie średnio intensywnym – a1 i blisko 10 ton/ha (120% wzorca) na poziomie a2 intensywnym.

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:07