StoryEditor

Polacy i Czesi podsumowali projekt nt. egzogennej materii organicznej

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie wraz z czeskimi rolniczymi jednostkami naukowo-badawczymi w Brnie i Ołomuńcu zorganizowali 26.05.2015 r. w Jeleniej Górze seminarium kończące projekt „Zagrożenia i korzyści wynikające z wprowadzania do gleb egzogennej materii organicznej (EOM)".
27.05.2015., 11:05h

Badania te sfinansował Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego UE w ramach „Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013”. Celem projektu była ocena wpływu EOM na właściwości gleb oraz przygotowanie wytycznych dla ich bezpiecznego i skutecznego wykorzystania w rolnictwie.
Szczegółowa tematyka badań prowadzonych przez poszczególnych „udziałowców” projektu obejmowała m.in. wpływ EOM na glebową materię organiczną, chemiczne i fizyczne właściwości gleby, różnorodność funkcjonalną makro- i mikroorganizmów glebowych czy aspekty formalno-prawne wprowadzania jej do handlu. Na poletkach doświadczalnych w Barzkowicach (Polska) i Pustych Jakarticach (Czechy) przedmiotem badań były: mączka zwierzęca, kompost rolniczy, kompost przemysłowy, poferment z produkcji frytek. Wyniki badań wskazują na ogólną pozytywną ocenę stosowania tej alternatywnej materii organicznej. Aby została ona zakwalifikowana do grupy nawozów musi jeszcze przejść skomplikowaną, czasochłonną i kosztowną procedurę formalno-prawną oraz uzyskać opinię i zezwolenia, m.in. IUNG, jednostek weterynaryjnych, sanitarnych i środowiskowych. Wyniki naukowe wskazują, że potencjał w pozarolniczej masie organicznej jest, należy jednak możliwie skrócić i zunifikować etapy wdrażania EOM do praktyki rolniczej.

 bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:22