Tegoroczna edycja imprezy jest już na półmetku. Mimo, że pogoda nie zawsze sprzyjała pokazy polowe odwiedziło blisko trzy tysiące rolników. Jak co roku firma pokazała efekty zastosowanych technologii ochrony zbóż i rzepaku, specjalnie dostosowanych do warunków pogodowych panujących w każdej z lokalizacji. Na uwagę zasługują efekty zastosowania fungicydu zbożowego Seguris Opti czy herbicydu zwalczającego chwasty jednoliścienne –Axial 50 oraz Symetry w rzepaku.
Wspomniany Seguris Opti to połączenie dwóch fungicydów – Seguris 215 SC (125 g/l izopirazam + 90 g/l epoksykonazol) oraz Olympus 480 SC (80 g/l azoksystrobina + 400 g/l chlorotalonil). Przeznaczony jest do zwalczania zwłaszcza w zbożach septoriozy i rdzy. Rekomendowany termin stosowania to faza BBCH 37–51.
Z kolei Axial 50 EC zarejestrowany jest do zwalczania chwastów jednoliściennych, m.in. na miotłę zbożową, owies głuchy, wyczyniec polny, chwastnicę jednostronną. Zarejestrowany jest jesienią i wiosną od fazy wykształconego 1 liścia (BBCH 11) miotły zbożowej do stadium widocznego liścia flagowego (BBCH 37) rośliny uprawnej. Może być stosowany w takich zbożach, jak: pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto, pszenica jara, jęczmień jary. Zawiera on 50 g/l pinoxadenu. Zalecana dawka: 0,6 – 0,9 l/ha miotła zbożowa i owies głuchy, 0,9 – 1,2 l/ha wyczyniec polny.
Nowością w ochronie rzepaku firmy Syngenta na ten sezon jest fungicyd Symetra 325 SC. Jest to środek grzybobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu wgłębnym i układowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie rzepaku ozimego przed zgnilizną twardzikową. Zawiera on 125 g izopirazamu w 1 litrze środka oraz 200 g azoksystrobiny w 1 litrze środka.
Na tegorocznych Polach Klasy S nie zabrakło również nowości odmianowych. Wśród nich na uwagę zasługuje jęczmień Hyvido Wootan, pszenica Delawar oraz rzepak SY Florida F1.
Oprócz lustracji pól, omówienia zastosowanych programów ochrony i indywidualnych porad ekspertów, Syngenta proponuje także różne konkursy. W tym roku największą atrakcją jest pierwszy w Polsce Konkurs na Operatora Opryskiwacza Roku 2016. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat właściwej aplikacji środków ochrony roślin, stosowania zasad BHP oraz nowoczesnych technologii w rolnictwie.
Eliminacje odbywają się w każdej lokalizacji, podczas cyklu imprez Pola Klasy S. Pierwszy etap obejmuje część teoretyczną, po której najlepsza siódemka przechodzi do części praktycznej. W drugim etapie jury konkursu odwiedza gospodarstwa, w których pracują kandydaci na najlepszego Operatora Opryskiwacza. Po tych wizytach zostanie wyłoniona jedna osoba z danej lokalizacji. Osoba ta w finale zmierzy się w walce o tytuł najlepszego Operatora Opryskiwacza 2016. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na spotkaniu Interra Farm na początku lipca. Każdy z uczestników przystępujących do finału otrzyma nasiona jęczmienia ozimego Hyvido o wartości 250 zł, oraz inne upominki. Zdobywca pierwszego miejsca oprócz prestiżowego tytułu otrzyma nagrodę główną wartą 20 000 zł - opatentowane przez Syngenta urządzenie Heliosec®.
Aktualnie w Polsce znajduje się tylko jedno tego typu urządzenie – w gospodarstwie sadowniczym Państwa Puncewiczów w Lewiczynie w woj. mazowieckim. Heliosec® służy do zagospodarowania ciekłych pozostałości środków ochrony roślin poprzez odparowanie w urządzeniu wody, a następnie na bezpiecznym utylizowaniu pozostałego osadu.
Fot. firmowe