Środek ten w Hiszpanii uzyskał rozszerzenie etykiety. Teraz można go tam stosować w kukurydzy, w sadach, na ścierniskach oraz nieużytkach. Planowane jest kolejne rozszerzenie o stosowanie w cytrusach, oliwkach oraz w winorośli. Na te ostatnie uprawy preparat ma już zezwolenie stosowania w Grecji, Portugali, na Cyprze oraz w Bułgarii.
Jak podaje firma Ciech formuła BGT, to pierwsza od dziesięcioleci tak duża innowacja herbicydów nieselektywnych. Jest to odpowiedź Grupy Ciech na wyzwania związane z transformacją rolnictwa, zgodną z założeniami unijnej strategii Od pola do stołu. Dzięki obniżaniu dawek glifosatu w technologii BGT realne stanie się ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o 50% do 2030 r. bez spadku skuteczności zwalczania chwastów.
Ekspansja na świat
Ciech dzięki kolejnym rejestracjom herbicydu, Ciech wchodzi na kolejne rynki europejskie i nie tylko. Środek Halvetic jest zarejestrowany w 18 państwach na świecie, w tym w 14 krajach w Europie (m.in. w Chorwacji, Czechach, w Rumunii, na Litwie, Łotwie, Portugalii), a w tym roku został zarejestrowany m.in. we Włoszech i w Szwecji, a wkrótce ma umykać pozwolenie na kolejnych 8 państw Europy.
Na rynku hiszpańskim środek dystrybuuje zależna od Ciech spółka Proplan. Spółka ta dysponuje ok. 200 zarejestrowanymi produktami w 45 krajach. Wśród preparatów są herbicydy, insektycydy, fungicydy oraz regulatory wzrostu, a działalność prowadzi na Półwyspie Iberyjskim, w basenie Morza Śródziemnego (Włochy, Francja, Grecja), a także poza Europą (w Maroku, Algierii i Egipcie). Tymczasem w Polsce, jak podaje Ciech, udział firmy w segmencie glifosatu wynosi ponad 40%.
tcz