Ponad 1 mld euro wsparcia z UE dla krajów dotkniętych powodziami w 2023
Komisja Europejska zapowiedziała przeznaczenie ponad 1 miliarda euro na wsparcie krajów członkowskich dotkniętych klęskami żywiołowymi w 2023 roku. Włochy, Słowenia, Austria, Grecja i Francja otrzymają finansowanie z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE), by poradzić sobie ze skutkami poważnych powodzi.
Zobacz też: Podtopienia, uszkodzenia upraw i budynków w Wielkopolsce. Rolnicy zgłaszajcie straty!
Odbudowa po powodziach: Zobacz, ile dostaną poszczególne kraje?
Katastrofalne powodzie, które nawiedziły Europę w zeszłym roku, spowodowały znaczne straty. W odpowiedzi Fundusz Solidarności Unii Europejskiej rozdzielił środki, które mają wspomóc odbudowę i naprawę kluczowej infrastruktury oraz ochronę dziedzictwa kulturalnego.
- Włochy otrzymają największą część środków – łącznie 446,6 mln euro.
- Słowenia zostanie wsparta kwotą 428,4 mln euro,
- a Grecja, Austria i Francja otrzymają odpowiednio 101,5 mln, 5,2 mln, i 46,7 mln euro.
„Solidarność z tymi, którzy ucierpieli”
Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira podkreśliła, że Fundusz Solidarności jest wyrazem europejskiej jednomyślności w obliczu tragedii. Jak powiedziała Ferreira, „pomoc ta nie tylko łagodzi bezpośrednie skutki katastrofy, ale również wspiera odbudowę z myślą o lepszym przygotowaniu na przyszłe wyzwania”.
Procedura przyznawania funduszy: UE czeka na zatwierdzenie pomocy
Proponowane wsparcie musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz Radę UE. Po formalnym przyjęciu środki będą mogły być szybko wypłacone. Każdy z pięciu krajów otrzyma pomoc w jednej transzy, co ma przyspieszyć proces odbudowy.
Od swojego utworzenia w 2002 roku Fundusz Solidarności UE pomógł w reagowaniu na ponad 130 katastrof w 24 krajach członkowskich, w tym w Wielkiej Brytanii, i kandydujących – Albanii, Czarnogórze, Serbii i Turcji. Łącznie zainwestowano już ponad 8,6 miliarda euro, pomagając tym samym państwom i ich obywatelom w powrocie do normalności po nieoczekiwanych klęskach żywiołowych.
na podst. European Commission