Dobra odmiana kiszonkowa powinna charakteryzować się m.in. wysokim plonem biomasy, poprawa produkcyjności mleka od krowy, czy wysoka strawnością włókna. W tym celu firma prowadzi m.in. projekt” Ekspert kiszonkowy”, który bada jakość kiszonki pod kątem:
- zawartości s.m. w paszy
- gęstości masy pryzmy
- temperatury biomasy w pryzmie
- struktury biomasy – stopień pocięcia zielonki i rozdrobnienia nasion (patrz slajd).
– Program ten znacząco poprawił jakość kiszonki z kukurydzy w wielu gospodarstwach, w tym zwiększył zawartości w paszy s.m. z ok. 40 na 50 %, co poprawia opłacalność produkcji mleka – podkreślił ekspert.
Jednym z kierunków postępu hodowlanego firmy jest wdrożenie programu Hydraneo, precyzującego technologię uprawy kukurydzy w warunkach suszy i wskazujący odmiany spełniające te kryteria. – Wytypowane odmiany pozwalają uzyskać lepsze efekty produkcyjne przy ograniczonych kosztach produkcji – powiedział przedstawiciel firmy.
Nowością w ofercie hodowlano-agrotechnicznym firmy Limagrain jest platforma „Agrility”. Bazując na programach satelitarnych pozwala ona określić stan plantacji na całym polu, przyrost biomasy i rozwój roślin, które są podstawą poprawnych decyzji agrotechnicznych przez producentów kukurydzy.
Platforma zawiera kilka modułów, w tym oceniających:
- zmienną gęstość gleby – pozwala lepiej wykorzystać potencjał produkcyjny pola
- wegetację – śledzi rozwój roślin na całym polu, w tym na różnych jej klasach gleby
- plon – oszacuje wielkość plonowania kukurydzy ziarnowe lub kiszonkowej
- termin zbioru – określa optymalny termin zbioru kukurydzy w zależności zawartości w roślinie s.m. na różnych częściach pola.
W tym roku platforma „Agrility” będzie dostępna dla gospodarstw współpracujących z LG, a od przyszłego sezonu u wszystkich producentów w kraju (patrz slajd).