- udział w produkcji białek i cukrów,
- transport cukrów do ziaren, bulw czy korzeni buraka cukrowego,
- udział w tworzeniu tkanki mechanicznej, zwiększającej np. sztywność źdźbła zbóż (zapobieganie wyleganiu – grubsze ściany komórkowe), czy zdolność przechowalniczą plonu (grubsza skórka bulw ziemniaka czy owoców),
- wpływ na ilość wody wykorzystanej do produkcji substancji organicznej (im więcej potasu w roślinie, tym mniej wody na wyprodukowanie jednostki masy zużywa – niższy współczynnik transpiracji),
- zwiększanie zdrowotności roślin – w zbożach potas zmniejsza presję rdzy, w ziemniakach zarazy,
- zwiększanie zimotrwałości roślin – im więcej potasu w komórkach, tym wyższe stężenie soku komórkowego, który zamarza przy niższych temperaturach.
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Potas zarządza wodą
Potas t niezwykle ważny makroskładnik, zwłaszcza przy niedoborach wody. Przy powtarzających się okresach suszy rośliny przy jego braku cierpią dużo bardziej niż te, którym składnika nie brakuje.
Na 1 mln atomów azotu w roślinie przypada aż 250 tys. atomów potasu. Składnik ten jest zatem niezwykle ważny. Potas to swoisty „roślinny kosmopolita”. Może się przemieszczać swobodnie w górę i w dół rośliny, ponieważ nie jest wiązany w żadnym związku organicznym. Oznacza to tyle, że bierze udział w wielu przeróżnych procesach. Najważniejsze z nich to: