Potencjał genetyczny odmian to jeden z najtańszych czynników wspomagających uzyskanie wysokiego plonu roślin uprawnych. Wykorzystanie krajowych odmian nadal nie jest na odpowiednim poziomie.
- COBORU oprócz tego, że prowadzi badania urzędowe rejestracji nowych odmian, to również jest koordynatorem porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego – mówił prof. Bujak, dyrektor COBORU który zaznaczył, że właśnie podczas spotkania Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego zespół zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać potencjał genetyczny nowych odmian, jako jeden z najtańszych środków produkcji roślinnej i zwiększyć jego udział w powierzchni zasiewów krajowych.
Prof. Bujak zaznaczył, że rolnicy często po siewie nowej odmiany wykorzystują własny materiał siewny i nie ma w tym nic złego, jednak bardzo ważne jest odpowiednie doczyszczenie ziarna i jego prawidłowe zaprawienie, przechowywanie, aby materiał genetyczny był dobrej jakości.
COBORU wskazuje rolnikom odmiany zalecane do uprawy na danym terenie, często zdarza się tak, że w firmach nasiennych zajmujących się reprodukcją nasion brakuje.
- Lepiej czasami zapłacić parę złotych więcej i ściągnąć materiał siewny konkretnej odmiany, która jest dobrze dostosowana do danych warunków, niż zaryzykować uprawę innej odmiany – dodał prof. Bujak.
Zobacz film i sprawdź dlaczego warto zainwestować w nowe odmiany!