Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Mikołowie (woj. śląskie) Izabela Kloc, europosłanka PiS i pomysłodawczyni powołania Centrum przypomniała, że idea i lokalizacja ośrodka na Śląsku nawiązuje do projektu sprzed 13 lat, który nie doczekał się realizacji.
Zainteresowanie współpracą wyraziły już, m.in. Ministerstwo Aktywów Państwowych (nadzorujące spółki wydobywcze i energetyczne), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz delegacje narodowe z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.
Misją CBZK ma być inicjowanie i koordynowanie prac dotyczących zmiany klimatu oraz nadanie im jak najszerszego kontekstu. Placówka ma zajmować się skutkami zmian klimatu w aspekcie środowiskowym, gospodarczym, społecznym, politycznym, prawnym oraz dotyczącym bezpieczeństwa państwa, zdrowia, kultury i edukacji.
Działania te są szczególnie ważne dla Polski, ponieważ do 2030 r. koszt naszej transformacji energetycznej może przekroczyć bilion zł, najwięcej spośród wszystkich państw UE.
Zdaniem pomysłodawczyni, Centrum mogłoby powstać w Mikołowie, z wykorzystaniem infrastruktury Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Ostateczna lokalizacja nie została jednak jeszcze zatwierdzona.
Źródło:PAP
[bie]
StoryEditor
Powstanie Narodowe Centrum Badań Zmian Klimatu
W Polsce ma powstać Narodowe Centrum Badań nad Zmianami Klimatu. Zadaniem ośrodka będzie wspieranie i koordynowanie naszej strategii oraz projektów w tej ważnej dla całego globu dziedzinie. W skali globalnej UE emituje 10% CO2, z czego na nasz kraj przypada 1%. Jesteśmy pod tym względem na trzecim miejscu, po Niemczech i Wielkiej Brytanii, a na równi z Francją i Włochami.