Rosja zwiększa produkcję roślinną nie tylko w warunkach polowych. Coraz prężniej rozwija się w tym kraju także uprawa roślin w szklarniach. Dla przykładu tylko w sierpniu 2018 r. całkowita produkcja szklarniowa wyniosła 665 tys. t, a były to przede wszystkim ogórki i pomidory. Jednocześnie taki poziom zbiorów oznacza bardzo duży wzrost produkcji w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku o prawie 21%.
Na tym jednak nie koniec, bo w Rosji powstaje coraz więcej szklarni. Przykładem jest nowy kompleks o powierzchni niemal 120 ha powstający w regionie Tambow, położonym 500 km na południowy wschód od Moskwy. Buduje go firma technologiczna Teplichnogo Rosta z Petersburga, specjalizująca się m.in. w produkcji warzyw szklarniowych. Cała inwestycja ma pochłonąć niebagatelną kwotę 335,2 mln euro. W pierwszej fazie projektu latem tego roku do użytku oddane zostały szklarnie o powierzchni 30 ha. Kolejne 29 ha szklarni ma zostać otwarte w niecały rok po otwarciu pierwszej części. Pozostała część obiektu, czyli ok. 60 ha, zacznie działać w 2021 r. Cały obiekt docelowo ma zatrudniać 1500 pracowników, wielkość produkcji ma osiągać 100 tys. ton, a produkowane mają tam być pomidory, papryka, sałata, bakłażan oraz zioła.
jd. fot. Czubiński
StoryEditor
Prężna produkcja spod szkła
Mówiąc o wielkotowarowej produkcji rolniczej najczęściej mamy na myśli wielkie gospodarstwa rolne. Tymczasem duża produkcja może odbywać się także w warunkach szklarniowych, czego najlepszym przykładem jest rozwój tego sektora w Rosji.