W obliczu zmieniającego się klimatu i nowych wyzwań, jakie stoją przed rolnikami, priorytetem staje się zastosowanie rozwiązań opartych na badaniach gleby, profesjonalnym doradztwie oraz naturalnych metodach uprawy, chowu i hodowli zwierząt. Dlatego już po raz 15 Stowarzyszenie Ekosystem-Dziedzictwo Natury i ProBiotics Polska zapraszają do Lichenia na bezpłatną Ogólnopolską Konferencję Rolniczą.
PROBIOTECHNOLOGIA – biologiczna siła dla rolnictwa
W tym roku tematem spotkania jest: PROBIOTECHNOLOGIA – biologiczna siła dla rolnictwa. Eksperci, naukowcy i praktycy z dziedziny rolnictwa podzielą się z Państwem doświadczeniami, wiedzą i najnowszymi wynikami badań.
Pierwszy dzień konferencji rozpocznie występ Chóru Nauczycielskiego oraz Msza Święta. Następnie organizatorzy zapraszają na wyjątkowe „Warsztaty pieczenia chleba”, które poprowadzi Tadeusz Rolnik - twórca i inicjator ogólnopolskiej akcji CAŁA POLSKA PIECZE CHLEB, Rolnik z nazwiska i z zamiłowania, właściciel gospodarstwa ekologicznego na Podkarpaciu.
Następnie odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Kiss the ground”. Dokument w wyjątkowy sposób pokazuje łańcuch zależności pomiędzy glebą, zmianami klimatycznymi, zdrowiem człowieka i stanem środowiska naturalnego. Głównym bohaterem filmu jest MIRKOBIOM GLEBOWY.
Drugi dzień to konferencja z udziałem ekspertów - pod znakiem nowoczesnego, precyzyjnego i zrównoważonego ROLNICTWA, ze szczególnym uwzględnieniem chowu i hodowli zwierząt.
Na Konferencji poruszone będą następujące zagadnienia:
- mikrobiom gleby w żywieniu roślin i regeneracji gleby
- rolnictwo precyzyjne, badania gleby, dlaczego warto inwestować w glebę
- jak użyźniać glebę, zwiększać plony i chronić je przed skutkami zmian klimatycznych
- sprawdzone rozwiązania biologiczne na przykładzie uprawy zbóż, kukurydzy, ziemniaków, buraków cukrowych, pomidorów i sadów
- czym jest dobrostan zwierząt hodowlanych, dlaczego jego wymiar etyczny i prawny to nie tylko teoria, ale codzienność hodowców
- probiotyki kontra antybiotykooporność, skąd w środowisku tyle pozostałości farmaceutyków, jakie stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt i jak temu zaradzić
- stres - czynnik, który dotyczy ludzi i zwierząt, jaki ma wpływ na zdrowie
- praktyczne doświadczenia rolników ze stosowania bioasekuracji w chowie i hodowli
Gośćmi będą eksperci: rolnicy, naukowcy i doradcy. Wykłady poprowadzą m.in.:
- Ryszard Bober – Senator RP X i XI Kadencji, Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- dr Michał Słota – Przedstawiciel Rady Programowej Fundacji GRUNT od NOWA
- prof. dr hab. Roman Kołacz – Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, UMK w Toruniu
- dr n. wet. Mirosław Kalicki – lekarz weterynarii w Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku, kierownik Sekcji Patologii Zwierząt Nieudomowionych Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych
- prof. dr hab. Zygmunt Pejsak – UR Kraków
- doradcy, liderzy GRUPY AGRO: Wioletta Mysiewicz, Elżbieta Duran, Barbara Wójcik, Jacek Lasmanowicz, Arkadiusz Kartus
- specjaliści praktycy od zrównoważonego chowu i hodowli: Radosław Świergiel – Kierownik Gospodarstwa RGD Brody oraz Michał Smentoch – hodowca trzody chlewnej, Innowacyjny Farmer 2024.
XV Ogólnopolska Konferencja Rolnicza - kiedy i gdzie?
Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2024 r. w Domu Pielgrzyma ARKA, ul. Klasztorna 4, 62-563 Licheń. Konferencja jest bezpłatna, a rejestracji należy dokonać on-line: https://forms.gle/WuvWGbjN6XsqWukA7 lub drogą telefoniczną: 63 220 49 22 oraz mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie Ekosystem-Dziedzictwo Natury, ProBiotics Polska. Patronat: Ryszard Bober - Senator Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Patronat medialny sprawuje top agrar Polska, a partnerzy merytoryczni to Polska Izba Żywności Ekologicznej, Instytut Technologii Mikrobiologicznych w Turku, Centra Mikroorganizmów, Polska Izba Technologii i Wyrobów Naturalnych.
Szczegóły: https://www.dziedzictwonatury.pl/lichen2024/