Zapytaliśmy o to prof. Witolda Grzebisza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który stwierdził, że zasadniczo próbki gleby powinniśmy pobierać jesienią, gdy następuje znaczny spadek temperatury gleby, a tym samym zmniejsza się aktywność mikroorganizmów. Spośród podstawowych grup roślin uprawnych największą stabilność odczynu w trakcie wegetacji wykazują zboża. Alternatywny termin poboru próbek należałoby rozpocząć nie wcześniej niż w fazie dojrzałości mlecznej. Pod koniec tej fazy następuje istotne zahamowanie pobierania azotu przez rośliny z gleby, a jednocześnie maleje ilość wydzielin korzeniowych, co w konsekwencji spowalnia aktywność mikroorganizmów. W układzie kalendarzowym pobieranie próbek można rozpocząć pod koniec czerwca, co stanowi około miesięczne wyprzedzenie w stosunku do żniw.
W kukurydzy dynamika procesów mineralizacji jest zdecydowanie większa, gdyż główna faza wegetacji przypada na miesiące letnie. Alternatywny termin pobierania próbek należy dostosować także do odmiany. W grupie odmian klasycznych postępujemy tak jak w zbożach. Natomiast w grupie odmian typu stay-green, które intensywnie pobierają azot z gleby w okresie dojrzewania, pobieranie próbek należałoby rozpocząć nie wcześniej niż w fazie dojrzałości woskowatej.
W buraku cukrowym główny okres pobierania azotu przez rośliny winien w prawidłowo prowadzonej plantacji ulec osłabieniu w pierwszej połowie sierpnia. Stan ten przejawia się nieznacznym, lecz widocznym spadkiem intensywności barwy liści, zwłaszcza najstarszych. Pośrednim wskaźnikiem jest duża zawartość (> 16%) sacharozy w korzeniach. W ziemniaku intensywna faza pobierania azotu przypada na okres tuż po wiązaniu bulw. W odmianach średnich i późnych, analogicznie jak dla buraka, wskazówką do pobierania próbek powinna być widoczna zmiana barwy liści. mwal
StoryEditor
Próbki gleby jeszcze przed żniwami?
Program wapnowania gleb pobudził zainteresowanie rolników możliwością uzyskania dopłaty. Jednym z warunków jest posiadanie analiz gleby. Wielu rolników pyta czy mogą to już zrobić teraz, tzn. jeszcze przed żniwami.