StoryEditor

Próchnica na wagę złota

Zawartość próchnicy jest w dużej mierze wyznacznikiem jakości gleby, dlatego wpływa na plony. Dzięki niej zwiększa się także odporność roślin na suszę. Jej zawartość w glebie można zwiększyć m.in. przez uprawę roślin motylkowatych.
02.03.2016., 20:03h

Próchnica jest wyznacznikiem jakości gleby. Wpływa ona na jej właściwości fizyczne (pojemność wodną, porowatość, tworzenie struktury gruzełkowatej), a także na zdolności sorpcyjne. Jest także źródłem składników pokarmowych i jednocześnie przyczynia się do ich uwalniania. Dlatego też ma znaczny wpływ na plonowanie uprawianych roślin. Zawartość próchnicy w glebie nie jest jednak stała i można na nią wpływać poprzez agrotechnikę, m.in. uprawę międzyplonów. Warto zatem jeszcze na przedwiośniu zastanowić się nad wprowadzeniem do płodozmianu, np. roślin motylkowatych, które sprzyjają tworzeniu próchnicy.

Próchnica nierówna próchnicy: Bardzo ważną kwestią jest jakość próchnicy. Wyróżniamy dwa jej rodzaje: trwałą oraz odżywczą – łatwiej podlegającą procesom mineralizacji, tzn. przemianom związków organicznych w mineralne. Przeciętna zawartość próchnicy w naszych glebach wynosi 1,8–2%. Często dziwimy się, że nasze uprawy gorzej radzą sobie z suszą, a właśnie jedną z recept na suszę jest zwiększenie zasobności gleby w próchnicy. W jednym roku tego nie dokanamy – potrzebna jest strategia długofalowa. Więcej na ten temat przeczytasz w marcowym numerze „top agrar Polska” od str. 114.

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 01:50