StoryEditor

Przedwiośnie to czas pierwszej wiosennej dawki azotu dla ozimin

Przedwiośnie – to okres między zimą i wiosną, w którym średnie temperatury powietrza wahają się od 0 do 5°C, z tendencją wzrostową, a długość dnia jest zbliżona do nocy.
20.01.2017., 11:01h

Utrzymujące się dodatnie temperatury powietrza powodują topnienie od góry pokrywy śnieżnej, przy zamarzniętym jeszcze gruncie. Fakt ten pozwala wjechać rozsiewaczem nawozu na pola, np. ze zbożami ozimymi i podać roślinom azot.

  • Na glebach lżejszych, przy wczesnym terminie siewu dawka N wynosi 60 kg/ha, a dla późniejszego niż optymalny termin – 80 kg/ha. Na uprawach zakładanych późno – po zbiorze kukurydzy – należy zastosować 80 + 40 kg/ha N. Zwiększona o 40 kg dawka azotu ma na celu przyspieszenie rozkładu dużej ilości masy organicznej.
  • Na stanowiskach gliniastych pszenica z wczesnego siewu wymaga w tym terminie 80 kg/ha N. Plantacje siane później należy zasilić dawką 110 kg/ha N, a po kukurydzy 110 + 40 kg/ha N.

Czas przedwiośnia nie jest jednak identyczny dla całego kraju. Orientacyjne daty i miejsca występowania tej uzupełniającej pory w 2016 r. przedstawia załączona mapka (źródło: IMGW). Czy w tym roku będzie podobnie – niewidomo, lecz warto przyjrzeć się poszczególnym strefom i terminom, które pozwalają określić możliwe daty i miejsca pierwszego wczesno-wiosennego zabiegu na polach.

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 00:22