StoryEditor

Przewidywany rozkład opadów w październiku

Dla rolnictwa długotrwałe prognozy pogody są bardzo cenne, m.in. ze względu na możliwość rozplanowania prac polowych, ale są też obarczone większym ryzykiem sprawdzalności. Jednak meteorolodzy i synoptycy korzystają z coraz doskonalszych technologii i metod obliczeniowych, co zwiększa prawdopodobieństwo poprawności takich opracowań. Eksperci IMGW opracowali właśnie szacunkowy rozkład i skalę opadów na październik.
29.09.2020., 11:09h
Według prognoz IMGW liczba dni z opadem w październiku 2020 r. (ostatnim miesiącu roku hydrologicznego) wg klas sumy opadów rozłoży się niemal po połowie na obszarze kraju (patrz mapa – najbardziej prawdopodobna klasa sumy opadów w październiku 2020 r.). Synoptycy przewidują, że opady powyżej normy wystąpią w wąskim pasie na zachodzie kraju, w dużej części centralnego i południowo-wschdniego pasa Polski. Z kolei ich poziom poniżej normy ma objąć pozostałe rejony zachodniej Polski, oraz także duże obszary woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.

Prognozy dotyczące rejonów o mniejszych opadach są szczególnie niekorzystne ze względu na brak odbudowy deficytu wody w glebie po długotrwałej suszy i odnoszą się zarówno do zasobów wód powierzchniowych, jak i podziemnych – na pierwszej warstwie wodonośnej. Nie są to więc dobre informacje dla wielu rolników z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, czy kujawsko-pomorskiego, które wg raportów suszy rolniczej prowadzonej przez IUNG – PIB, od kilku miesięcy borykają się z tym zjawiskiem w największej skali.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:04