StoryEditor

Przez pogodę trzeba mieszać

Kapryśna pogoda sprawia, że podczas zabiegów trzeba wykorzystać okienka pogodowe i stosować kilka preparatów jednocześnie. Do tego dochodzą jeszcze nawozy nalistne.
10.05.2017., 07:05h

Przyjmijmy sytuację, że rolnik chce zastosować dwa fungicydy, siarczan magnezu, mocznik i nawóz manganowy. Czy taka mieszanina będzie bezpieczna? Składników jest sporo, ale nic niepokojącego nie powinno się dziać. Warto jednak pamiętać, że w obecnych warunkach nie możemy sobie pozwolić na wcześniejsze nalanie wody do opryskiwacza czy osobnego zbiornika, by ta mogła się ogrzać. Jest po prostu zbyt zimno. Warto też pamiętać o pH i twardości wody. Przy bogatych mieszaninach nie zaszkodzi dodatek np. kondycjonera, który dodajemy na samym początku przygotowywania mieszaniny.

Przy chłodnej aurze warto wcześniej przygotować roztwór mocznika, który podczas rozpuszczania dodatkowo ochładza wodę. Z kolei siarczan magnezu podczas rozpuszczania wytwarza ciepło, jego więc nie trzeba wcześniej przygotowywać. Te dwa nawozy dodajemy do zbiornika jako kolejne. Następnie nawóz mikroelementowy. W jego przypadku zawsze warto zwrócić się do producenta z pytaniem, czy można mieszać z innymi komponentami. Niektóre firmy udostępniają na swoich stronach internetowych tabele mieszania. W naszym przykładzie mieszanie manganu, siarczanu i mocznika nie powinno być problemem. Dla pewności zawsze można wykonać próbę w osobnym naczyniu stosując proporcje jak dla docelowej mieszaniny. Można spotkać różne zalecenia kolejności dodawania nawozów mikroelementowych: mówiące np. o dodawaniu wszystkich nawozów na początku mieszania lub krystaliczne na początku przygotowywania mieszaniny, a na końcu płynne nawozy.

Fungicydy dodajemy jako kolejne. Warto zwrócić uwagę na ich formulacje. Poniżej schemat obrazujący postępowania z różnymi formulacjami preparatów, nie tylko fungicydów.

Czego nie mieszać?
Ograniczenia dotyczą głównie herbicydów, na zastosowanie których zostało już niewiele czasu w przypadku zbóż. Nie powinno się mieszać np.

  • sulfonylomoczników z regulatorami wzrostu
  • czy herbicydów zawierających 2,4–D z nawozami zawierającymi siarczan miedzi.

Przy stosowaniu nawozów dolistnych warto pamiętać, że nie jest wskazane mieszanie nawozów fosforowych z nawozami mikroelementowymi w postaci soli.

jd, fot. Sierszeńska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 07:51