Nie lepiej przedstawia się sytuacja z ostatniej doby, gdzie temperatury minimalne przy powierzchni gruntu w wielu miejscowościach osiągały przedział –5 ÷ –8°C (patrz zestawienie), a minusowe wartości notowano prawie w całym kraju (patrz mapka, źródło: IMGW; kolor czerwony oznacza dzień przymrozkowy). Przy aktualnych skokach temperatur i rozchwianemu spoczynkowi zimowemu roślin, te zakresy mogą już uszkadzać stożki wzrostu, węzły krzewienia, czy szyjkę korzeniową ozimin. Stany te nie są też korzystne dla stabilności gruntu. Gleba bowiem wiosną się kurczy i rozpręża, zależnie od temperatury powietrza, co może powodować także przerwanie drobnych korzeni. Gdy ruszy wegetacja, to one są właśnie odpowiedzialne za pobieranie wody i składników pokarmowych.
Dzień przymrozkowy – oznacza, że temperatura minimalna jest niższa od 0°C, a t. maksymalna jest wyższa od 0°C. Określany jest na podstawie temperatur mierzonych na wysokości 5 cm i na wysokości 2 m nad powierzchnią gruntu.
Przykładowe lokalizacje z temperaturami minimalnymi przy powierzchni gruntu w przedziale –5 ÷ –8°C (w kolejności alfabetycznej):
- Cieszanów (woj. podkarpackie) –6,2°C
- Dobrocin (woj. warmińsko-mazurskie) –8,1°C
- Dynów (woj. podkarpackie) –5,7°C
- Kozienice (woj. mazowieckie) – 6,3°C
- Krzyż (woj. wielkopolskie) –5,8°C
- Leszno (woj. wielkopolskie) –5,7°C
- Łódź (woj. łódzkie) –7,3°C
- Poznań (woj. wielkopolskie) –5,2°C
- Szaniec (woj. świętokrzyskie) –8,0°C
- Szczecin (woj. zachodniopomorskie) –5,6°C
- Tomaszów Bolesławicki (woj. dolnośląskie) –5,0°C
- Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) –5,3°C
- Wrocław (woj. dolnośląskie) –5,4°C
- Zamość (woj. lubelskie) –5,4°C.