StoryEditor

Przybyło wody glebowej

Druga i trzecia dekada kwietnia to czas zaawansowanej wegetacji wielu upraw. Ich potrzebom wodnym sprzyjał zwłaszcza przedostatni tydzień miesiąca. Opady wystąpiły niemal w całym kraju, lokalnie dość obfite.
29.04.2022., 10:04h
Po wyjątkowo suchym marcu, kwiecień także nie zapisz się rekordowymi opadami, chociaż niektóre rejony kraju wody opadowej mają pod dostatkiem. Dotyczy to zwłaszcza południa Polski oraz pasa wschodniego. Jak wynika z raportu hydrologicznego IMGW, w minionym tygodniu, tj. od 19 do 26 maja opady wystąpiły w niemal całym kraju, a w niektórych lokalizacjach spadło jednego dnia ponad 20 mm wody.
W miejscowości Biebrza (woj. podlaskie) 19.04 odnotowano opad 24,8 mm, a w Ostrołęce (woj. mazowieckie) 25,0 mm. Z kolei po przeciwnej stronie mapy, 24.04 w miejscowości Rudna (woj. dolnośląskie) deszczomierze wskazały opad wielkości 22,0 mm, a w Ostrowie Wielkopolskim 16,2 mm. Na znacznym obszarze były to wartości od 5 do ok. 13 mm (patrz mapa; źródło IMGW). 
Niestety w tym tygodniu były także rejony, gdzie wody spadło niewiele. To północno-zachodnie województwa, które borykają się z jej deficytem od bardzo wielu dni. Duży ich areał wzbogacił się w tym czasie zaledwie o 4–5 mm opadu, a w pasie środkowego wybrzeża były one wręcz śladowe.
Sytuacja ta wpływa też na poziomy wody w krajowych rzekach. Tam gdzie opady były znaczące podniosły się one...
Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 07:51