StoryEditor

Przydał się krajowy deszcz z minionej doby

Chociaż jesień nie wykazuje zwykle deficytu opadów, jednak ostatni tydzień z wysoką, jak na tę porę roku, temperaturą i umiarkowanym wiatrem dość szybko przesuszyły górną warstwę gleby.
03.11.2021., 16:11h
Większość ozimin już posiana i po wschodach. Pozostają jeszcze w kraju zasiewy pszenicy ozimej po zbieranej obecnie kukurydzy ziarnowej, buraku cukrowym, późnych odmian ziemniaka czy warzyw, w tym buraczka, kapust, szpinaku i roszponki.
Każda uprawa wymaga na etapie przygotowania pola i wschodów odpowiedniej wilgotności gleby, która w dużym stopniu zależy od bieżących opadów, a tych w ostatnich dniach brakowało (na mapie kolor żółty i czerwony). Potrzeba ta wynika również z naturalnego przesuszenia pola przez przedplon (patrz mapa wilgotność gleby).
Opady, które wystąpiły minionej doby okazały się więc bardzo przydatne. Miały też prawidłowy przebieg pod względem agrotechnicznym. Nie były intensywne (poza kilkoma lokalizacjami), trwały po kilka, kilkanaście godzin, co pozwoliło glebie na systematyczne wchłanianie wody w niższe jej partie, nie powodowały też wypłukiwania – erozji wodnej.
Opady wieczorowo-nocne z 1. na 2. listopada nawiedziły głównie zachodnią część kraju. Ich wielkość oscylowała w przedziale od 5 do 10 mm (5–10 l/m2), tylko w rejonie miejscowości Trzcińsko-Zdrój (woj. zachodniopomorskie) przekroczyły 20 m...
Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 11:41