StoryEditor

Przygotowania do walki z suszą w 2020 roku

Obfite opady deszczu w lutym cieszą. Nie niektórych polach pojawiły się nawet zastoiska wodne, a w wyschniętych od zeszłego roku rowach pojawiła się wreszcie woda. Ale to opady nie są w stanie zniwelować braku wody w glebie, bo deficyt opadów atmosferycznych w 2018 i 2019 roku w wielu regionach kraju wynosił ponad 200 mm w każdym z tych lat. Sprawdziliśmy jaka sytuacja jest na południu Polski i jak rolnicy przygotowują się na ewentualność kolejnego roku suszy.
02.03.2020., 09:03h
Kilkaset tysięcy hektarów gruntów na Opolszczyźnie jest zmeliorowanych. Duża ich część jest jednak zdewastowana, drenaże są wyorane. Wiele innych użytków rolnych nie była meliorowana od lat. Teraz niewielka nawet powódź może poważnie zagrozić uprawom, a w czasie suszy gruntów nie można nawadniać.

Opady deszczu w lutym poprawiły nawodnienie gleby w województwie opolskim. Mimo to wody brakuje, a susza się pogłębia. Rolnicy, samorządowcy i eksperci spotkali się w siedzibie Izby Rolniczej w Opolu aby zapoznać się z sytuacją i przedstawić propozycje rozwiązań problemów w tym roku i w przyszłości. Wojewoda opolski zaproponował modyfikację protokołów suszowych i cykliczne spotkania z rolnikami w kwestii monitorowania suszy na polach. 

W filmie głos zabierają:
  • Bartłomiej Karamon – gospodarstwo wolne w Wołczynie
  • Dominik Pikos – wójt gminy Turawa
  • prof. Małgorzata Bzowska – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Marek Froelich – prezes Izby Rolniczej w Opolu
  • Adrian Czubak - Wojewoda Opolski

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:20