StoryEditor

Pszenica i kapusta z kosmosu? W ZEA powstaje centrum badań nad rolnictwem kosmicznym

Dotychczas mieliśmy w rolnictwie styczność co najwyżej z galaktycznych rozmiarów suszą lub kosmicznymi cenami nawozów do produkcji. Tymczasem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich firma Nanoracks chce wybudować centrum badań nad rolnictwem kosmicznym i hodować specjalne gatunki roślin, których uprawa będzie testowana w przestrzeni kosmicznej - informuje portal spidersweb.pl.
20.02.2021., 11:02h
Nauka nie przestaje nas zaskakiwać. Ale uprawa roślin w przestrzeni kosmicznej nie jest utopią, lecz ma swój naukowy i praktyczny cel. Chodzi o to, by wyhodować takie gatunki roślin, które będą mogły rosnąć nie tylko w specjalnych modułach w przestrzeni kosmicznej, a konkretnie - w szklarniach stanowiących część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, lecz także na Ziemi w miejscach, gdzie jest to obecnie niemożliwe. Wiadomo bowiem, że co roku z powierzchni naszej planety ubywa powierzchni pól uprawnych, które są przeznaczane pod budowę dróg, autostrad, parków przemysłowych, czy osiedli mieszkaniowych. Są za to spore powierzchnie nieużytków, gdzie konwencjonalne rolnictwo nie może być stosowane z uwagi na słabą klasę bonitacyjną gleb lub czynniki atmosferyczne.

Po co jednak hodować rośliny w kosmosie, skoro można testować takie gatunki w trudnych warunkach na Ziemi? Naukowcy wskazują, że w warunkach przestrzeni kosmicznej powstają takie mutacje DNA roślin, które mogą doprowadzić do powstania nowych odmian lepiej znoszących nieprzyjazne warunki na Ziemi.


W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jeszcze w 2021 r. zostanie zakończona budowa pierwszej szklarni, która docelowo zostanie przyłączona jako moduł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma Nanoracks zapowiada, że jej pokładzie będzie hodowana kapusta i inne warzywa, z których będą korzystać astronauci. Firma przekonuje, że kosmiczne szklarnie mogą z czasem wyeliminować problem głodu na Ziemi. Nie ma tu mowy o budowie rozległych szklarni w kosmosie, a jedyni modułach szklarniowych, które będę elementami stacji kosmicznej.
ją, że w warunkach przestrzeni kosmicznej powstają takie mutacje DNA roślin, które mogą doprowadzić do powstania nowych odmian lepiej znoszących nieprzyjazne warunki na Ziemi.

Wbrew pozorom Nanoracks nie będzie tutaj pionierem. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat naukowcy z Chin opracowali w przestrzeni kosmicznej ponad 200 różnych odmian roślin, które z czasem zostały wprowadzone do uprawy na Ziemi. Poprzez mutacje DNA, do których doszło w przestrzeni kosmicznej, a następnie poprzez selekcję i hodowlę wyprodukowano odmiany, które dają większe plony, mają większą wartość odżywczą, są bardziej odporne na choroby, potrzebują mniej wody i tolerują wyższe temperatury.

Jak informuje spidersweb.pl, obecnie druga pod względem popularności odmiana pszenicy w Chinach też została opracowana w przestrzeni kosmicznej. Nic dziwnego, że kraje takie jak ZEA są zainteresowane tą technologią. Aktualnie ZEA importuje 90 proc. swojej żywności, choć miejsca pod uprawy jest mnóstwo (80 proc. kraju to pustynie, pod uprawy wykorzystywane jest zaledwie 5 proc.). Gdyby zatem naukowcom z Emiratów udało się opracować rośliny, które byłyby w stanie rosnąć na terytorium ZEA, sytuacja kraju mogłaby się diametralnie zmienić.

Naukowcy z Abu Zabi planują zatem opracować w nowym centrum badawczym nowe typy bakterii, mikroorganizmów i roślin, które następnie zostaną wysłane na orbitę w celu opracowania nowych odmian.

oprac. bcz

Źródło: spidersweb.pl
Fot. Nanoracks
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. styczeń 2025 07:58