Środek zawiera dwie substancje czynne:
– Fluopyram (125 g) –innowacyjna substancja o bardzo wysokiej skuteczności zwalczania chorób rzepaku,
– Protiokonazol (125 g)– wykazujący podobny efekt stymulacji roślin jak strobiluriny, substancja już sprawdzona i znana z wysokiej skuteczności działania oraz dodatniego wpływu na fizjologię rośliny.
Synergia fluopyramu oraz protiokonazolu w profesjonalnej formulacji SE, wpływa na uzyskanie bardzo dobrych właściwości zwalczania podstawowych chorób okresu kwitnienia, występujących u roślin z rodziny kapustowatych. Wpływa również na dodatni efekt w formie zwyżki plonów spowodowany „efektem zieloności” zastosowanej kombinacji fungicydowej. Dodatkową zaletą Propulse jest zmniejszone ryzyko osypywania się nasion przed oraz w trakcie zbioru.
Termin stosowania
Propulse 250 SE zamyka się w fazie od luźnego pąka, aż do fazy końca kwitnienia.
Wieloletnie doświadczenia przeprowadzone w warunkach Polski południowej (Modzurów 2011- 2014, Chechło 2015-2016), wskazują, że najlepszym terminem zastosowania jest faza początku opadania płatków kwiatowych, czyli w praktyce na 4 do 5 dni od początku kwitnienia. Kilkudniowe opóźnienie wjazdu z opryskiem , może prowadzić do nieznacznego spadku skuteczności, lecz straty spowodowane przejazdem opryskiwacza przez tak mocno rozwinięty łan są nieodwracalne. Mamy do czynienia z dużą ilością mocno połamanych roślin na ścieżkach technologicznych, które w następstwie tych działań odbijają i powtórnie zakwitają. Niemniej jednak w porównaniu z innymi fungicydami na rynku skuteczność okazała się wyższa niezależnie od terminu stosowania, co potwierdza tezę o działaniu nie tylko zapobiegawczym, ale też i leczniczym (interwencyjnym). Pozostałe kombinacje swą wysoką skuteczność potwierdziły tylko w wąskim oknie aplikacyjnym, co jest dużym minusem, gdyż uzależnia działania rolnika od warunków pogodowych.
W miesiącach kwiecień- czerwiec spadło w sumie tylko142 mm opadów na m2, jednak opady były rozłożone równomiernie w czasie i w połączeniu z dłuższym okresem kwitnienia spowodowały duże porażenie zgnilizną twardzikową. W momencie wykonywania zabiegu ( faza BBCH 63), 09.05.2016 r. porażenie przez poszczególne choroby nie było zauważalne. Dopiero w fazie dojrzałości zielonej łuszczyn oznaki były widoczne.
W trakcie ostatniej oceny skuteczności zanotowano następujące porażenie roślin na obiektach kontrolnych: zgnilizna twardzikowa- 30,5 %, czerń krzyżowych -7,5 %, szara pleśń- 9,0 %. (Rys. 1).
W roku 2016, najwyższą prawie 100%-ową skuteczność działania w stosunku do zgnilizny twardzikowej zanotowano po zastosowaniu wyższej dawki (1,0 l/ha) badanego fungicydu Propulse 250 SE
Zwalczanie czerni krzyżowych wyniosło 100 % w przypadku większości zastosowanych kombinacji. (Rys.2).
W roku 2016 wystąpiło również porażenie szarą pleśnią (9,0 % porażenia). W przypadku tego patogenu, również Propulse 250 SE w dawce 1,0 l/ha okazał się najbardziej skuteczny.
Po zakończeniu wegetacji roślin dokonano omłotu kombajnem poletkowym Wintersteiger oraz przeprowadzono podstawowe pomiary parametrów. Plon nasion na obiekcie kontrolnym (brak jakiegokolwiek zabiegu w fazie BBCH 63) wyniósł 58,11 dt/ha. Po zastosowaniu produktu Propulse 250 SE w dawce 1,0 l/ha, plon wzrósł o 14 %, czyli o 8 dt/ha.
Uzyskane plony i wyniki skuteczności zwalczania chorób grzybowych przez Propulse 250 SE, niech będą silną rekomendacją w wyborze najlepszych rozwiązań fungicydowych w tym sezonie. Zwłaszcza ,że plantacje zanajdują się w dobrej kondycji i rokują uzyskanie wysokich plonów. Adrian Sikora
REKLAMA: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższego artykułu.