StoryEditor

Rewolucja genetyczna już trwa

Po „wynalezieniu” płodozmianów, wprowadzeniu nawozów mineralnych a następnie chemicznej ochrony roślin, wykorzystanie potencjału genetycznego, czyli hodowla odmian roślin uprawnych jest tzw. czwartą rewolucją agrarną. Wydawać się że nie jest ona tak spektakularna, jak poprzednie, ale to nic bardziej mylnego. Potencjał nowych odmian jest dużo wyższy niż tych uprawianych kilkaset, a nawet kilkanaście lat temu. Możemy zastanowić się czy potencjał genetyczny jest efektywnie wykorzystywany.
21.11.2016., 11:11h

Temat efektywności wykorzystania genetyki odmian poruszył dr Karol Marciniak z DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. w wykładzie pt. „Najnowsza genetyka i jej profesjonalne wdrażanie podstawą wzrostu efektywności produkcji roślinnej” 22 listopada 2016 r. podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Zaznaczył, że w dzisiejszym rolnictwie nastawionym na ciągłą optymalizację zysku z uprawy roślin, wdrażania coraz bardziej zaawansowanych technologii, ogromną rolę ma ciągły postęp hodowlany. Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego powinno być pierwszym etapem i wstępem do uzyskiwania wysokich plonów.

- Warto sobie uzmysłowić, że wyhodowanie nowej odmiany to proces wieloletni i bardzo kosztowny. Zanim dana odmiana trafi do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, mija niekiedy nawet 9–10 lat – przypomniał dr Marciniak.
Pierwszym etapem hodowli twórczej jest krzyżowanie. W drugim, trzecim i czwartym roku ma miejsce wybór pojedynczych kłosów, a w 5.–8. roku zakładane są doświadczenia w kilku lokalizacjach, aby sprawdzić przydatność odmiany.

Celem hodowli jest uzyskanie nie tylko odmian o wysokim potencjale plonowania, ale także odpornych na choroby grzybowe. Prace hodowlane koncentrują się także na:

  1. zwiększeniu odporności na wyleganie;
  2. ograniczeniu porastania ziarna w kłosie;
  3. zwiększeniu zimotrwałości;
  4. uzyskaniu większej MTZ.

Warto odpowiedzieć na pytanie, co zrobić w praktyce, aby w pełni wykorzystać potencjał genetyczny nowych odmian? Wiele w tej kwestii zależy od profesjonalnej wiedzy rolnika. Ważne jest spełnienie kilku czynników:

  • cel uprawy;
  • odpowiedni dobór stanowiska, terminu siewu;
  • zasobność gleby,
  • pH;
  • znajomość cech odmiany;
  • parametry siewne nasion;
  • norma wysiewu;
  • prowadzenie łanu;
  • precyzyjna ochrona;
  • termin zbioru.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 13:00