Temat efektywności wykorzystania genetyki odmian poruszył dr Karol Marciniak z DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. w wykładzie pt. „Najnowsza genetyka i jej profesjonalne wdrażanie podstawą wzrostu efektywności produkcji roślinnej” 22 listopada 2016 r. podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Zaznaczył, że w dzisiejszym rolnictwie nastawionym na ciągłą optymalizację zysku z uprawy roślin, wdrażania coraz bardziej zaawansowanych technologii, ogromną rolę ma ciągły postęp hodowlany. Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego powinno być pierwszym etapem i wstępem do uzyskiwania wysokich plonów.
- Warto sobie uzmysłowić, że wyhodowanie nowej odmiany to proces wieloletni i bardzo kosztowny. Zanim dana odmiana trafi do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, mija niekiedy nawet 9–10 lat – przypomniał dr Marciniak.
Pierwszym etapem hodowli twórczej jest krzyżowanie. W drugim, trzecim i czwartym roku ma miejsce wybór pojedynczych kłosów, a w 5.–8. roku zakładane są doświadczenia w kilku lokalizacjach, aby sprawdzić przydatność odmiany.
Celem hodowli jest uzyskanie nie tylko odmian o wysokim potencjale plonowania, ale także odpornych na choroby grzybowe. Prace hodowlane koncentrują się także na:
- zwiększeniu odporności na wyleganie;
- ograniczeniu porastania ziarna w kłosie;
- zwiększeniu zimotrwałości;
- uzyskaniu większej MTZ.
Warto odpowiedzieć na pytanie, co zrobić w praktyce, aby w pełni wykorzystać potencjał genetyczny nowych odmian? Wiele w tej kwestii zależy od profesjonalnej wiedzy rolnika. Ważne jest spełnienie kilku czynników:
- cel uprawy;
- odpowiedni dobór stanowiska, terminu siewu;
- zasobność gleby,
- pH;
- znajomość cech odmiany;
- parametry siewne nasion;
- norma wysiewu;
- prowadzenie łanu;
- precyzyjna ochrona;
- termin zbioru.
tcz