StoryEditor

Rogóźno gościło Pola Klasy S

  Sezon firmowych spotkań polowych trwa w najlepsze. Firma Syngenta tradycyjnie już zaprasza na spotkania z cyklu Pola Klasy S. Jedno z takich spotkań polowych odbyło się w Rogóźnie niedaleko Grudziądza.
07.06.2017., 21:06h

Na przybyłych zwiedzających czekały poletka pokazowe z nowościami i ofertą firmy Syngenta. W rzepaku pokazano kolekcję odmian, na której zastosowano ochronę firmy. Do jesiennego zwalczania chwastow rekomendowano preparat Colzor Trio 405 EC. Problemem również w Rogóźnie minionej jesieni były szkodniki, zwłaszcza śmietka kapuściana, co zmusiło do wykonania 3-krotnego zwalczania chemicznego. Firma Syngenta rekomenduje Karate Zeon 050 CS w dawce 0,12–0,15 l/ha – preparat uzyskał rozszerzenie etykiety o jesienne zwalczanie szkodników rzepaku: pchełki rzepakowej, pchełek ziemnych, gnatarza rzepakowca. Do jesiennej regulacji pokroju roślin (ale także wiosennej) oraz do zwalczania chorób, niezmiennie zalecany jest preparat Toprex 375 EC. Nowością w ofercie firmy Syngenta jest odmiana SY Alibaba F1, kolejna odmiana w ofercie firmy – obok SY Alister – odporna na kiłę kapustnych, a zarejestrowana w tym roku. 

W pszenicach położono nacisk na kwestię regulacji pokroju roślin.

– W tym roku na wiosnę zboża były słabo rozkrzewione – zwłaszcza te z późnych siewów – i wymagały precyzyjnego – prawie inżynierskiego podejścia do skracania – przekonywał dr Andrzej Bruderek z firmy Syngenta.

Do dokrzewiania w fazie początku do pełni krzewienia (BBCH 21–25) rekomendowano Moddus Start w dawce 0,2 l/ha. Do regulacji architektury łanu (wyrównania) w fazie 1. do 2. kolanka (BBCH 31–32) polecano Moddus w dawce 0,2 l/ha, natomiast do skrócenia dokłosia w fazie liścia flagowego (BBCH 37–39) ten sam preparat w dawce 0,2 l/ha. 

Do zwalczania chwastów w zbożach polecano natomiast nowe rozwiązanie, tj. Axial Komplett Pak rekomendowane do zwalczania chwastów 1- i 2-liściennych (m.in. przytulia czepna, rumian polny, chaber bławatek, komosa czy mak polny, fiołek polny, gwiazdnica, jasnota) w tym szczególnie przeciwko miotle zbożowej i przytulii czepnej. Axial Komplett Pak zawiera gotowy pakiet na 2 ha – 2 litry produktu Axial Komplett 50 EC oraz 40 g produktu Pike 20 WG. Zawiera on tym samym 3 substancje czynne: pinksaden, florasulam i metsulfuron metylu. Dawka na 1 ha to 1 l/ha preparatu Axial i 20 g/ha preparatu Pike. Rozwiązanie to zarejestrowane jest w pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu jarym i pszenżycie ozimym.

Na polach w Rogóźnie mogliśmy także zobaczyć w praktyce efekty stosowania nowej substancji czynnej o nazwie solatenol, która jest już zarejestrowana m.in. w Niemczech, a niebawem także w Polsce. Solatenol ma być zarejestrowany w zbożach do zwalczania takich chorób, jak: septorioza liści, rdze, plamistość siatkowa czy rynchosporioza.

Partnerem spotkań w ramach Pól Klasy S są firmy Kverneland i Yara. Z tego powodu nie zabrakło pokazów polowych maszyn, a zwiedzający mogli zobaczyć efekty zaproponowanych programów nawozowych przez firmę Yara. W rzepaku do nawożenia przedsiewengo zastosowano Yara Mila (16-8-16) w ilości 250 kg/ha. Ten sam nawóz podano na starcie wegetacji, lecz w ilości 600 kg/ha, natomiast druga dawka azotu została zrealizowana w postaci nawozu YaraBela Sulfan (saltera wapniowo-amonowa; 24 N, 6 S, 12 CaO) w ilości 400 kg/ha.

W pszenicy ozimej warto było zwrócić uwagę na doświadczenie z różnymi dawkami  azotu. W pierwszej dawce azot podano w dawce 90 kg/ha w nawozie YaraMila 20-7-10, w drugiej  zastosowano różne dawki azotu w nawozie YaraBela Sulfan, tj. od 40 do 70 kg/ha. W trzeciej również podane były różne dawki N – od 0 kg/ha do 60 kg/ha w nawozie YaraBela Sulfan. 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 14:14