StoryEditor

Rok szkodników – pędraki w natarciu

O tym, że tej jesieni będziemy mieli do czynienia z większym nasileniem szkodników pisaliśmy we wrześniowym numerze naszego miesięcznika. Potwierdza się to na polach.
11.09.2019., 09:09h
Opisywaliśmy, że szkodniki będą zmorą rzepaku i zbóż. I to się już potwierdza, o czym informujemy na naszym portalu w newsach „Gnatarz już na rzepaku” i „Szkodniki atakują rzepak!”. Teraz, podczas wykonywania orek przedsiewnych dają o sobie znać pędraki. Okazuje się, że ich populacja na niektórych polach jest dużo większa niż zazwyczaj. Jednak ich liczebność nie wzrosła nagle w tym roku, bowiem pędraki w stadium larwy rozwijają się od 2 do 5 lat. Im starsze larwy tym bardziej żarłoczne się stają. Cechą charakterystyczną wyorywanych pędraków – larw chrząszczy z rodziny chrabąszczowatych (chrabąszcz majowy, chrabąszcz kasztanowiec, guniak czerwczyk, ogrodnica niszczylistka) jest łukowato wygięte, mięsiste ciało o barwie kremowej z trzema parami silnych odnóży. Z pozoru może się wydawać, że pędraki poruszają się niezdarnie, jednak już po chwili są w stanie zakopać się z powrotem w glebie na kilka centymetrów. Nie są niezdarne również podczas uszkadzania roślin uprawnych. Przy masowym pojawie mogą poważnie zmniejszyć obsadę młodego rzepaku czy zbóż przez podgryzanie korzeni czy wręcz zjadanie całych roślin. Dodatkową ich szkodliwością jest fakt, że są szkodnikami ...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 15:33