StoryEditor

Rośliny to kłopotliwe zagraniczne pamiątki

Wakacje to czas urlopów i wycieczek, także zagranicznych. Wielu chce przywieźć z odwiedzanych miejsc różne pamiątki, np. rośliny. Niestety, nie wszystko wolno.
06.07.2018., 16:07h
Wracając z urlopów, wycieczek czy wyjazdów służbowych np. z krajów tzw. egzotycznych, np. Azji, Afryki czy Ameryki Środkowej musimy pamiętać, że obowiązuje całkowity zakaz przywozu jakichkolwiek materiałów, które służą do sadzenia i wyhodowania roślin, w przepisach określonych jako „rośliny przeznaczone do sadzenia”. Dotyczy to przykładowo nasion, cebul, bulw, czy kłączy, a także sadzonek,  drzewek, czy krzewów. Do tzw. „roślin przeznaczonych do sadzenia” zalicza się także rośliny doniczkowe, jak storczyki, kaktusy czy rośliny owadożerne.

Należy też pamiętać, że obowiązuje całkowity zakaz przywozu ziemniaków, ziemi i podłoży uprawowych. Trzeba ponadto zachować ostrożność przy przywozie surowego drewna i kory, gdyż wiele gatunków tego materiału podlega ograniczeniom, tj. drewno i kora z drzew iglastych spoza Europy (np. Kazachstanu, Rosji, Turcji).

Do kraju można jednak przywieźć:
  • do 5 kg świeżych owoców lub warzyw
  • 50 szt. ciętych roślin ozdobnych (np. kwiaty i zieleń do dekoracji), 1 drzewko choinkowe (cięte)
  • 5 szt. części roślin iglastych, w tym szyszek.

Jeżeli podróż odbywa się z międzylądowaniem w innym kraju UE, warto zapoznać się z jego przepisami fitosanitarnymi, dotyczącymi dopuszczalnych ilości materiałów roślinnych w bagażu podróżnym. Należy też zapoznać się ze szczegółowymi warunkami przewozu obowiązującymi u przewoźnika, z którego usług mamy zamiar skorzystać. Warto również pamiętać, że te same reguły, jakie obowiązują pomiędzy państwami członkowskimi, mają też zastosowanie do przywozu roślin ze Szwajcarii, która nie jest członkiem Unii.

Wiele roślin, które chcielibyśmy przywieźć z państw UE do Polski powinno być zaopatrzonych w specjalne etykiety, tzw. paszporty roślin. Oznaczają one, że materiał roślinny był kontrolowany i jest zdrowy, czyli wolny od szkodników i chorób. Należy też pamiętać, że na terenie UE funkcjonują tzw. strefy wyznaczone, gdzie stwierdzono występowanie szczególnie groźnych szkodników czy też czynników wywołujących choroby roślin. Z tych miejsc nie wolno wywozić roślin lub możliwe jest to jedynie na określonych warunkach. Takie strefy funkcjonują m.in. we Włoszech, Francji (Lazurowe Wybrzeże i Korsyka), Hiszpanii (Baleary) czy Portugalii.

Często te same, nawet egzotyczne, rośliny możemy już kupić w Polsce. Unikamy w ten sposób ryzyka związanego z zagrożeniem fitosanitarnym. Gdy jednak nie możemy się oprzeć pokusie i koniecznie chcemy przywieźć roślinę z zagranicznych wakacji, powinniśmy dokonać zakupu w centrum ogrodniczym i upewnić się u sprzedawcy, czy roślina może być przewieziona do Polski, czy powinna być zaopatrzona w paszport roślin, a jeśli tak, to czy taki paszport posiada. Szczegółowych informacji na ten temat udziela też PIORiN, a wykaz jednostek można znaleźć na stronie internetowej www.piorin.gov.pl.

Uwaga! Na terenie UE, ani poza jej terenem nie wolno pozyskiwać roślin w środowisku naturalnym. Poza ryzykiem sprowadzenia nowych szkodników czy chorób obowiązują również przepisy CITES – Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja waszyngtońska). Przepisy te dostępne są na stronie www.cites.org. Regulują one transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.
Źródło: PIORiN
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:59