Największy deficyt wody notowany jest w północnej części woj. pomorskiego oraz w centralnej woj. zachodniopomorskiego, a także w północnej i centralnej woj. wielkopolskiego, gdzie wynosi on od -259 do -200 mm (patrz mapa).
Zagrożonych 13 upraw
Obecnie w Polsce susza rolnicza występuje we wszystkich województwach, chociaż w bardzo zróżnicowanej skali, i na wszystkich monitorowanych w tym czasie 13. uprawach, tj.:
- kukurydzy na ziarno,
- kukurydzy na kiszonkę,
- krzewów owocowych,
- roślin strączkowych,
- warzyw gruntowych,
- zbóż jarych,
- tytoniu,
- truskawek,
- zbóż ozimych,
- chmielu,
- ziemniaka,
- drzew owocowych,
- buraka cukrowego.
Zdecydowanie największe niedobory wody odnotowano w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim, w którym susza wystąpiła w 13 uprawach. Nieco mniejsza wystąpiła w woj. mazowieckim, śląskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, w których stwierdzono ją w 11-12 uprawach. Suszę stwierdzono także w województwie łódzkim, świętokrzyskim, lubuskim, opolskim i podlaskim, obejmując 7 upraw, natomiast w województwach dolnośląskim oraz małopolskim zjawisko dotyczy 4 upraw.
Największy deficyt wody w uprawach kukurydzy
W raportowanym okresie największy zasięg suszy rolniczej dotyczy upraw kukurydzy na ziarno i kiszonkę, dla każdej z nich odnotowano ją w 1045 gminach Polski. W uprawach krzewów owocowych zjawisko dotyczy 791 gmin, w uprawach roślin strączkowych – 681, a warzyw gruntowych – 347. Z kolei w zbożach jarych i tytoniu obejmuje ono po 321 gmin, natomiast w uprawach truskawek 186, a u zbóż ozimych – 179 gmin.
Susza po raz pierwszy w uprawach ziemniaka
Suszę rolniczą w tym okresie odnotowano również po raz pierwszy w tym sezonie w uprawach ziemniaka. Zjawisko wystąpiło w 165 gminach, z czego zdecydowanie najwięcej w woj. pomorskim (58 gmin), wielkopolskim (51) i zachodniopomorskim (45).
Natomiast na plantacjach buraka cukrowego, susza obejmuje 35 gmin, z czego najwięcej w woj. pomorskim (29).
[bie]