StoryEditor

Rozkodowano genom pszenicy

Po 13 latach prac naukowców z 20 krajów rozkodowano genom pszenicy. Dzięki temu odkryciu będą mogły powstać odmiany bardziej odporne na choroby, zmiany klimatu, zwłaszcza niedobory opadów i dające lepsze plony.
22.08.2018., 16:08h
Przez wiele lat rozkodowanie genomu pszenicy uważano za nieosiągalne. Jest on bowiem bardzo duży, pięciokrotnie większy od ludzkiego. Trudność potęgował także fakt, że w 85 proc. składa się on z powtarzających się elementów.

Znajomość genomu pozwoli na kolejne działania naukowców, mogące z czasem przełożyć się na wyhodowanie odmian dających większe plony, lepszą jakość ziarna oraz odporność na choroby, czy trudne warunki środowiska. Ostatni element obejmuje m.in. coraz dotkliwsze susze w krajach o dużym potencjale jej uprawy, tj. UE, Chiny, USA.

Nowe odmiany to jednak rzecz odległa w czasie. Hodowla, badania rejestrowe, rozmnożenie materiału siewnego na masową skalę wymaga przynajmniej 10 lat dalszej pracy wielu ekspertów i specjalistów. Rolnikom nie pozostaje więc nic innego, jak… uzbroić się w cierpliwość i czekać na jak najszybszy efekt tego niewątpliwie dużego naukowego osiągnięcia.
Źródło: PAP
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. styczeń 2025 14:48