Lista gatunków jest dość spora. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny, warto pamiętać, że zarówno międzyplon ścierniskowy, jak i ozimy musi się składać z przynajmniej dwóch różnych gatunków roślin, aby mógł spełnić wymogi zazielenienia. Oprócz zbóż, bobowatych czy roślin krzyżowych mogą to być np. gatunki oleiste lub z rodziny rdestowatych, do której należą m.in. niektóre popularne chwasty.
- Facelia – sprawdza się w płodozmianie zbożowo-rzepakowym, nie powoduje namnażania mątwika, jest rośliną fitosanitarną, której nie porażają praktycznie żadne agrofagi (czasem zgorzel siewek), dzięki głębokiemu korzeniowi korzysta ze składników niedostępnych dla innych roślin, w mieszance międzyplonowej wysiewa się ją w dawce 4–8 kg/ha, np.: facelia 4–5 kg + łubin żółty 80–90 kg, facelia 4–5 kg + wyka jara 40–50 kg, facelia 4–5 kg + seradela 40–50 kg.
- Rzodkiew oleista – roślina kapustowata, nazywana rośliną melioracyjną za sprawą głębokiego, dość grubego korzenia palowego, sięgającego 140 cm, ceniona na glebach zwięzłych i w uprawie bezorkowej, szybko rośnie i wytwarza sporą masę nadziemną, polecana w płodozmi...