StoryEditor

Rozwiązania dla dużych i małych

Rolnicy wykonują jeden z najważniejszych zawodów na świecie. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za wyżywienie całej ludzkiej populacji.
18.09.2018., 23:09h
Taka myśl zawsze towarzyszy konferencjom Future of Farming Dialogue organizowanym prze firmę Bayer. Dyskusje nad sprawami globalnymi i bardzo lokalnymi zarazem toczyły się w międzynarodowym towarzystwie.
– Niespełna 200 lat temu w Irlandii 1 mln ludzi zginął z głodu z powodu zarazy ziemniaka, która zdziesiątkowała plony. Dziś wydaje się to niewiarygodne, bo potrafimy sobie z tą chorobą poradzić. Dlatego stawiamy na ciągły rozwój i poszukiwanie nowych rozwiązań w ochronie roślin – mówił Liam Condon, prezes działu Crop Science w Bayer. Tegoroczna konferencja odbyła się tuż po oficjalnym komunikacie o przejęciu Monsanto przez firmę Bayer. – Do połączenia Bayer i Monsanto doszło bo wierzymy, że zrównoważone rolnictwo to szansa dla rozwoju sektora i bezpieczeństwo żywnościowe – dodał.

Future of Farming Dialog to wydarzenie, w którym uczestniczą dziennikarze, blogerzy i osoby związane z branżą rolniczą z całego świata. Podczas paneli przedstawiciele Bayer mówili m.in. o nowych rozwiązaniach cyfrowych w rolnictwie, które mają wiele do zaoferowania temu sektorowi. Przykładem jest wprowadzona we wrześniu m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Brazylii, platforma Climate FieldView. Pozwala ona na gromadzenie danych polowych i ich późniejsze wykorzystywanie przy planowaniu nawożenia czy ochrony. Z kolei szansą na przyjrzenie się rolnictwu w różnych zakątkach świata był panel, w którym zaproszeni rolnicy z Brazylii, Indii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych i Kenii przybliżali, co dla nich oznacz rolnictwo zrównoważone (rozbieżność powierzchni gospodarstw od 2 do ponad 2 tys. ha).

Podczas konferencji zwracano też uwagę na kwestię marnowania żywności. Przykładem był Bangladesz, który jest ponad 2 razy mniejszy od Polski, a w którym mieszka czterokrotnie więcej ludzi. Marnowanie żywności z powodu krótkiego terminu przydatności do spożycia to w tym kraju ogromny problem – niestety przoduje on na świecie pod tym względem. Podczas imprezy odbył się też panel poświęcony glifosatowi. Dziennikarze pytali m.in. o szkodliwość substancji, przeprowadzone badania pod tym kątem czy o możliwość zastąpienia jej inną w przypadku, kiedy dojdzie do sytuacji zakazu jej stosowania.

Future of Faming Dialogue odbyło się w dniach 17–19 września 2018 r. w Monheim w Niemczech.

Poniżej galeria z dnia panelowego.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 05:57