StoryEditor

Ruda darniowa - czy jest niebezpieczna?

Pole, wiele lat wcześniej było podmokłą łąką. Nasz czytelnik co pewien czas podczas zabiegu wyoruje pokłady rudy darniowej. Jaki ma to wpływ na glebę i rośliny? Jakie zabiegi wykonywać?
24.12.2023., 09:00h

Nieprzyjazny rudawiec

Pytanie Czytelnika: Na polu, które przed wielu laty było podmokłą łąką, co pewien czas wyoruję pokłady rudy darniowej, tzw. rudawca. Czy mogę to wzruszać, czy lepiej uprawiać płycej?

Zobacz także: Nicienie "widziane" z satelity

image

Rudawiec ruda darniowa

FOTO: Tomasz Czubiński

Ruda darniowa była niegdyś na terenach nizinnych cennym surowcem do produkcji żelaza metodą dymarkową. Jest ona złożona głównie z brunatnordzawych tlenków żelaza na niskim stopniu utlenienia. Jest ona jednak silnie scementowana i korzenie roślin nie są w stanie jej przebić. Z drugiej strony niewiele jest w Polsce pól, gdzie warstwa ta nie jest naruszona.

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:35