Stan upraw zbożowych w Europie na przykładzie pszenicy (opierając się na danych monitoringu stanu upraw w Europie MARS) można podzielić na dwa obszary. Ich granica przebiega m.in. przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie. Na wschód od tej linii pszenica jest w stadium przed krzewieniem, a na zachód od niej w fazie krzewienia. To pokazuje, że warunki w tym sezonie są wyrównane praktycznie dla całego obszaru uprawy pszenicy w Europie.
Jak pokazują mapy satelitarne w Polsce nie ma już pokrywy śnieżnej za sprawą ostatniego, nagłego ocieplenia. Niestety już teraz widać, że zapowiadane prognozy o kolejnych mrozach najprawdopodobniej sprawdzą się. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ pobudzone oziminy są tak naprawdę teraz zagrożone. Dodatkowo lwia część z nich została już zasilona azotem jeszcze podczas mrozów. Część z rozsianej puli mogła zostać pobrana i tym mocniej zainicjować rośliny do startu wegetacji. Weekend przyniesie rozstrzygnięcie, czy obawy o przezimowanie ozimin się sprawdzą.
Tymczasem w Rosji, która ostatnio mocno miesza jeśli chodzi o hande...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rynek zbóż: czy ceny w końcu zaczną rosnąć?
Cały czas nie mamy zmian jeśli chodzi o ceny zbóż w kraju. Wszystko za sprawą sytuacji światowej: zbóż jest dużo, zbiory niemal rekordowe, a rynki w Europie, Azji i Północnej Afryce skutecznie zdobywane są coraz częściej przez ziarno rosyjskie.